Kılıç Ali Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Beyoğlu – İstanbul

Kılıç Ali Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir –  Beyoğlu – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kılıç Ali Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir  Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Kılıç Ali Paşa Cami Hakkında;                      

Cami, İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane semtinde bulunur. Tophane Çeşmesi ile yan yana bulunuyor.

Bu cami Türk tarihinde önemli bir yere sahiptir. Camideki iki kitabeye göre, Hicri 988 (Miladi 1580) yılında yapılmıştır. Türbe, medrese ve hamamdan oluşan bir de külliyesi vardır.

Caminin yapılış rivayetine göre Kılıç Ali Paşa Sultan III. Murad’dan yer ister. III. Murad Kaptan-ı Derya olmasından dolayı Kılıç Ali Paşa’ya denize cami yapmasını söyler. Bunun üzerine Paşa, Mimar Sinan’a danışarak fikir alır. Bunun sonucunda Tophane rıhtımının kenarına taş, toprak, moloz yığarak caminin inşasına başlar.

Kılıç Ali Paşa’nın isteği ve Mimar Sinan’ın girişimi ile cami 1580 yıllında inşaatı tamamlanmıştır. Cami deniz üzerinde yapılan ilk cami özelliğini de kazanmıştır. Bu nedenle Türk tarihinde önemli bir yeri vardır.

Cami birçok kez onarımdan geçmiştir. En son 2011 yıllında geniş çaplı bir onarımdan geçmiştir. 2015 yıllında hizmette açılmıştır.

                         Kılıç Ali Paşa Cami Nerede?                       

Ali Paşa Cami, İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane semtinde bulunur.

                  Kılıç Ali Paşa Camine Nasıl Gidilir?                   

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler 28T, 129T, 30D, 70KE otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M2 ve Tramvay T1 hattına binerek gelebilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.