Kılıç Ali Paşa Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir – Beyoğlu – İstanbul

Kılıç Ali Paşa Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir – Beyoğlu – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kılıç Ali Paşa Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir – Mimari Yapısı Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Kılıç Ali Paşa Hamamı Hakkında;                    

Hamam, İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane semtinde bulunur.

Hamam 23 Muharrem 991’de (16 Şubat 1583) tarihinde inşa edilmiştir. Türbe, medrese ve camiden oluşan bir de külliyesi vardır.

Batı tarafında girişi olan hamamın soyunma yeri (camekân) 14,10 m. çapında bir kubbe ile örtülüdür. Bu kubbeye geçiş içleri dilimli tromplarla sağlanmıştır. Duvarlar taş ve tuğla olarak karma teknikte örülmüştür. Hamam mimarisinde değişik bir sistem uygulanarak ılıklık bölümleri hemen camekânın arkasında yer almayıp yanda çok küçük mekânlar halindedir. Hamamın sıcaklık bölümü ise daha çok kaplıca mimarisinde kullanılan yuvarlak bir merkezî kısma yıldız biçiminde kemerlerle açılan tiptedir. Ali Paşa Hamamı uzun yıllar yersiz yurtsuzların geceleri barındığı bir yer olarak kullanılmış ve bu bakımdan şehrin tarihinde özel bir yer almıştır. Hamam daha sonraları perişanlıktan kurtarılarak bugün çalışır hale getirilmiştir.

                    Kılıç Ali Paşa Hamamı Nerede?                      

Ali Paşa Hamamı, İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane semtinde bulunur.

           Kılıç Ali Paşa Hamamına Nasıl Gidilir?              

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 28T, 129T, 30D, 70KE otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M2 ve Tramvay T1 hattına binerek gelebilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.