Kılıç Ali Paşa Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir – Cami – Türbe – İstanbul

Kılıç Ali Paşa Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir – Cami – Türbe – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kılıç Ali Paşa Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir – Cami ve Türbe Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               Kılıç Ali Paşa Külliyesi Hakkında Bilgiler              

İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane semtinde bulunur. Kılıç Ali Paşa Külliyesi, Cami, Türbe, Medrese ve Hamamdan meydana gelmektedir.

Cami yapılış rivayetine göre Kılıç Ali Paşa cami yaptırmak için Sultan III. Murad’dan yer ister. III. Murad Kaptan-ı Derya olmasından dolayı Kılıç Ali Paşa’ya denize cami yapmasını söyler. Bunun üzerine Paşa, Mimar Sinan’a danışarak fikir alır. Bunun sonucunda Tophane rıhtımının kenarına taş, toprak, moloz yığarak caminin inşasına başlar.

 

Kılıç Ali Paşa’nın isteği ve Mimar Sinan’ın girişimi ile cami 1580 yıllında inşaatı tamamlanmıştır. Cami deniz üzerinde yapılan ilk cami özelliğini de kazanmıştır. Bu nedenle Türk tarihinde önemli bir yeri vardır. Cami birçok kez onarımdan geçmiştir. En son 2011 yıllında geniş çaplı bir onarımdan geçmiştir. 2015 yıllında hizmette açılmıştır.

Ali Paşa Medresesi XIX. yüzyılda yapılan binalarla sınırlı kalmıştır. Aşırı ve düzensiz şehirleşme sonrasında girişin önünde zemin kodunun yükseltilmesi sonucunda medrese çukurda kalmıştır.

Kare planlı medrese, revaklı avlu etrafında kuzeyde olan bir tanesi giriş bölümüne ayrılmış on sekiz kubbeyle örtülü on yedi hücreden ibaretti. Ortada hazîreye doğru çıkıntı halinde büyük kubbeli dershane-mescid yer alır.

Medrese tuğla hatıllı, taş örgülü karma teknikte inşa edilmiştir. 1914-1915 tarihli bir kayda göre o sıralarda Kılıç Ali Paşa Medresesi kadro dışı bulunuyordu. Kılıç Ali Paşa Medresesi uzun yıllar Çocuk Esirgeme Kurumu’na devredilerek dispanser yapılmış, bu sırada büyük ölçüde değişikliklere uğramıştır. 1995’e doğru bina tahliye edilmişse de içi yapılan değişikliklerle olduğu gibi bırakılmıştır. Medrese içinde bir de kütüphane bulunmakta iken 1918 yılında kitaplar Süleymaniye Kütüphanesi’ne nakledilmiştir.

Hamam 23 Muharrem 991’de (16 Şubat 1583) tarihinde inşa edilmiştir. Türbe, medrese ve camiden oluşan bir de külliyesi vardır. Batı tarafında girişi olan hamamın soyunma yeri (camekân) 14,10 m. çapında bir kubbe ile örtülüdür. Bu kubbeye geçiş içleri dilimli tromplarla sağlanmıştır. Duvarlar taş ve tuğla olarak karma teknikte örülmüştür. Hamam mimarisinde değişik bir sistem uygulanarak ılıklık bölümleri hemen camekânın arkasında yer almayıp yanda çok küçük mekânlar halindedir.

Hamamın sıcaklık bölümü ise daha çok kaplıca mimarisinde kullanılan yuvarlak bir merkezî kısma yıldız biçiminde kemerlerle açılan tiptedir. Kılıç Ali Paşa Hamamı uzun yıllar yersiz yurtsuzların geceleri barındığı bir yer olarak kullanılmış ve bu bakımdan şehrin tarihinde özel bir yer almıştır. Hamam daha sonraları perişanlıktan kurtarılarak bugün çalışır hale getirilmiştir.

                 Kılıç Ali Paşa Külliyesi Nerede?                    

Ali Paşa Külliyesi, İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane semtinde bulunur.

            Kılıç Ali Paşa Külliyesi’ne Nasıl Gidilir?               

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 28T, 129T, 30D, 70KE otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M2 ve Tramvay T1 hattına binerek gelebilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.