Kılıç Ali Paşa Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Kılıç Ali Paşa Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kılıç Ali Paşa Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir? Beyoğlu Gezilecek Yerler? Konuları Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kılıç Ali Paşa Medresesi Hakkında;

Kılıç Ali Paşa Medresesi, İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane semtinde bulunur.

Medresenin Türbe, cami ve Hamamdan oluşan bir de külliyesi vardır. Mimar Sinan eseri olan bu medrese yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Sinan belki de bu medreseyi tasarlamış, fakat yapımı onun 1588’de ölümünden sonra bitirilmiştir.

Kılıç Ali Paşa Medresesi XIX. yüzyılda yapılan binalarla sınırlı kalmıştır. Aşırı ve düzensiz şehirleşme sonrasında girişin önünde zemin kodunun yükseltilmesi sonucunda medrese çukurda kalmıştır.

 

Kare planlı medrese, revaklı avlu etrafında kuzeyde olan bir tanesi giriş bölümüne ayrılmış on sekiz kubbeyle örtülü on yedi hücreden ibaretti. Ortada hazîreye doğru çıkıntı halinde büyük kubbeli dershane-mescid yer alır.

Medrese tuğla hatıllı, taş örgülü karma teknikte inşa edilmiştir. 1914-1915 tarihli bir kayda göre o sıralarda Kılıç Ali Paşa Medresesi kadro dışı bulunuyordu. Kılıç Ali Paşa Medresesi uzun yıllar Çocuk Esirgeme Kurumu’na devredilerek dispanser yapılmış, bu sırada büyük ölçüde değişikliklere uğramıştır. 1995’e doğru bina tahliye edilmişse de içi yapılan değişikliklerle olduğu gibi bırakılmıştır. Medrese içinde bir de kütüphane bulunmakta iken 1918 yılında kitaplar Süleymaniye Kütüphanesi’ne nakledilmiştir.

OKUMALISIN  Phaselis Antik Kenti Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Kılıç Ali Paşa Medresesi Nerede?

Kılıç Ali Paşa Medresesi, İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane semtinde bulunur.

Kılıç Ali Paşa Medresesi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 28T, 129T, 30D, 70KE otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M2 ve Tramvay T1 hattına binerek gelebilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.