Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Kilis Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Kilis Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kilis Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir? Kilis’te Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ulu Cami, Kilis ilinin Merkezinde ve şehrin en eski Mahallelerinden Hacı Gümüş Mahallesi (Sibat Mahallesi) Ulu Cami Sokak’ta bulunmaktadır. Ulu Cami,  Kilis ilinin En Eski ve En Büyük Camisi olarak bilinmektedir.

Ulu Cami, yapım tarihi tam olarak ta bilinmemekle birlikte Osmanlı döneminden Günümüze kadar gelen zamanda tamir ve değişiklik yapılmasına rağmen orijinal planını kısmen koruduğunu söyleyebiliriz.

Ulu Cami Mimarisinden Bahsedecek Olursak; Dikdörtgen bir plan üzerine yapılan cami mihrap önü kubbeli bir camidir. Kubbenin Doğu ve Batı bölümleri çapraz tonozlarla örtülüdür. Dört ayak üzerine  oturan kubbe, tuğladan yapılmıştır. İçi yuvarlak olan kubbe kasnağında, kemerli pencereler dikkat çekmektedir.

Caminin harimi avluya açılıyor, Avluya, Batıdaki ve kuzeydoğudaki kapılardan giriliyor. Avlunun kuzeyinde bulunan ayakların da birer mihrap nişli bulunyuor. Caminin Kaidesi kare planlı ve siyah kesme taşlardan yapılmıştır. Kaidenin basık kemerli bir kapısı bulunuyor. Cami avlusunda bulunan şadırvanıyla birlikte Kilis ilinde görülmesi gereken bir yapıdır.

OKUMALISIN  Muğla’nın En İyi 10 Kahvaltı Mekanı – Muğla Kahvaltı Mekanları

Ulu Caminin bilinen en son onarımı, 1924 yılında  Halep’in ünlü mimarı Hacı Ahmet Azizi tarafından yapılan tamirat ile gerçekleştirmiştir.

Ulu Cami’ye Nasıl Gidilir?

Ulu Cami, Kilis ilinin Merkezinde Eşref Kastelli – Ulu Cami Sokak arasında bulunmaktadır. Ulu Cami’ye gelmek için tek yapmanız gereken Kilis iline gelmek  olacaktır. Cami, şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Yönlendirici tabelalar yardımıyla kolayca bulabilirsiniz.

Şahsi aracı ile Gidecekler, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla kolayca ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir