Kilis Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Kilis Gezilecek Yerler

Kilis Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Kilis Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kilis Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi – Mimarisi Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Ulu Cami Hakkında Bilgiler                       

Cami, Kilis ilinin Merkezinde ve şehrin en eski Mahallelerinden Hacı Gümüş Mahallesi (Sibat Mahallesi) Ulu Cami Sokak’ta bulunmaktadır. Ulu Cami,  Kilis’in En Eski ve En Büyük Camisi olarak bilinmektedir.

Ulu Cami, yapım tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte Osmanlı döneminden Günümüze kadar gelen zamanda tamir ve değişiklik yapılmasına rağmen orijinal planını kısmen koruduğunu söyleyebiliriz.

Cami Mimarisinden Bahsedecek Olursak, Dikdörtgen bir plan üzerine yapılan cami mihrap önü kubbeli bir camidir. Kubbenin Doğu ve Batı bölümleri çapraz tonozlarla örtülüdür. Dört ayak üzerine  oturan kubbe, tuğladan yapılmıştır. İçi yuvarlak olan kubbe kasnağında, kemerli pencereler dikkat çekmektedir.

Caminin harimi avluya açılıyor, Avluya, Batıdaki ve kuzeydoğudaki kapılardan giriliyor. Avlunun kuzeyinde bulunan ayakların da birer mihrap nişli bulunuyor. Caminin Kaidesi kare planlı ve siyah kesme taşlardan yapılmıştır. Kaidenin basık kemerli bir kapısı bulunuyor. Cami avlusunda bulunan şadırvanıyla birlikte Kilis ilinde görülmesi gereken bir yapıdır.

Ulu Caminin bilinen en son onarımı, 1924 yılında  Halep’in ünlü mimarı Hacı Ahmet Azizi tarafından yapılan tamirat ile gerçekleştirmiştir.

                      Ulu Cami’ye Nasıl Gidilir?                   

Cami, Kilis ilinin Merkezinde Eşref Kastelli – Ulu Cami Sokak arasında bulunmaktadır. Ulu Cami’ye gelmek için tek yapmanız gereken Kilis iline gelmek  olacaktır. Cami, şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Yönlendirici tabelalar yardımıyla kolayca bulabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.