Kilyos Kumköy Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp – İstanbul

Kilyos Kumköy Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kilyos Kumköy Nerede – Nasıl Gidilir – Plaj – Kamp İmkanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Kilyos Kumköy Nerede?                              

Kilyos, İstanbul’un Avrupa Yakası’nın Karadeniz kıyısında Sarıyer ilçesine bağlı yerleşim alanıdır. Kumköy mevkiinde bulunmaktadır. Masmavi bir deniz, uçsuz bucaksız, geniş bir kumsal ve her bütçeye, her zevke hitap eden uygun alanlarıyla görülmeye değer bir yerdir. Kilyos; Sarıyer’e 11, Taksim’e 32, Maslak’a 20 ve İstanbul Atatürk Havalimanı’na ise 50 kilometre mesafededir.

                 Kilyos Kumköy Hakkında Bilgiler               

İstanbul’un yoğun trafiğinden, kargaşasından uzak ve sakin bir ortamda deniz ve doğa içinde keyifli anlar yaşayabileceğiniz bir yerdir. Karadeniz sahil şeridinde bulunan bu güzel yer, bir tarafı ormanlarla kaplı, diğer tarafı da deniz ile iç içe eşsiz güzellikteki bir tatil mekânıdır. Kumköy adı botanik açıdan çok zengin kumullar anlamına gelmektedir.

Kilyos denildiğinde akıllara öncelikle “Plaj” ve “Deniz” gelmektedir. Denizinin dalgalı olduğunu başta söylemek gerekiyor. Çeşitli sayıda bulunan Kilyos’un plajları, İstanbul’un en büyük ve temiz sahil şeridi olup Kilyos Burnu’ndan Gümüşdere Plajı’na kadar uzanan uzun bir sahil şeridi bulunuyor.

Kilyos, Kafeleri, restoranları, çay bahçeleri, yeşil kırları, piknik yerleri ile özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kilyos’ta başta halk plajı olmak üzere bir çok plaj bulunuyor.

                             Kilyos Halk Plajı Nerede?                    

Kilyos Halk Plajı, Sarıyer Belediyesi’ne aittir. Saat 08.00-19.00 arası açıktır. Halk plajının etrafında yiyecek, içecek ve diğer alışveriş ihtiyaçlarınızı karşılayacak tesisler bulunmaktadır. Halk plajının dışında tercih edebileceğiniz Ücretli Plajlar da bulunmaktadır.

Ücretli Plajlardan bazıları şunlardır, High Beach Kilyos, Babylon Beach Kilyos, Burç Beach Kilyos, Tırmata Beach Kilyos, Uzunya Beach Kilyos ve Baykuş Plajı sizlere alternatif olarak söyleyebiliriz. Bu Mekanlardan Ücret karşılığında yararlanabilirsiniz.

                      Kilyos’ta  Gezilecek Yerler?                     

Tarihi Çınar Ağacı, Kilyos Kalesi arenasında bulunan ağacın boyu 28 metre, çevresi 34 metredir. Ağacın üzerinde bulunan künyede 1455 yılını göstermektedir. Kilyos Kalesi, ismini köyün isminden gelmektedir. Kale, 4. ve 5. yüzyıllarda Doğu Roma İmparatorluğu (Bizans) tarafından yaptırılmış olup halen askeri birlik tarafından Askeri Gazino olarak kullanılmaktadır.

Kilyos’ta köyündeki Cenevizliler tarafından yaptırılan üç tane Su terazisi aynen korunmaktadır. Deniz kenarındaki Taş İskeleler 18. yy.da yapılmış tarihi eserlerden olup, halen köy balıkçıları tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca, yine 18. yy.da yapılan kayıkhane ve tahlisiye binaları da köyün önemli tarihi eserlerindendir. Kilyosa gittiğinizde gezip görebilirsiniz.

             Kilyos Kumköy’a Nasıl Gidilir?               

Kilyos’a ulaşmak için başlıca iki alternatifiniz var ya Sarıyer üzerinden, ya da Maslak istikametinde Bahçeköy geçişini kullanmanız gerekiyor.

Sarıyer’e doğru giderken, Maslak civarında Orman İşletmesi’ni geçince sol tarafta Kilyos tabelasını görürsünüz. Yolun ilerleyen kısımlarında da Orman Fakültesi karşınıza çıkacaktır. Yenilenen ve genişletilen yoluyla Kilyos’a ulaşabilirsiniz.

Sarıyer’e Ulaşım için Kullanılabilecek İETT Otobüsü Hat Bilgileri

25T ve 40…….. SARIYER – TAKSİM
25B ……………..SARIYER – BEŞİKTAŞ
25E ……………..SARIYER – KABATAŞ
25H …………….HAVANTEPE – SARIYER – HACIOSMAN METRO
41 ……………….SARIYER – 4.LEVENT METRO
59RS ………….. RUMELİ HİSARÜSTÜ – SARIYER

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.