Kırıkkale’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Kırıkkale Gezi Rehberi

Kırıkkale’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Kırıkkale Gezi Rehberi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kırıkkale’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Kırıkkale’nin Tarihi, Mimarisi, Camileri ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

 Kırıkkale’de Gezilecek En İyi 10 Yer

İç Anadolu Bölgesinde yer alan bu yer, Ankara iline yakınlığı ile bilinmektedir. İsmini Kırıköyü ve Kaletepe olarak bilinen yerin birleştirilerek verildiği söylenmektedir. Kırıkkale ili, Eski Tunç Çağı, Orta Tunç Çağı, ve Demir Çağı gibi M.Ö yıllara ait arkeolojik buluntulara rastlanmış ve tarihinin çok eski zamanlara dayandığı ortaya çıkmıştır.

Kırıkkale ilinde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Roma ve Bizans dönemlerine ait çanak, Çömlek ve toprak parçaları da bulunmuştur. İl’den geçen Kızılırmak nehri, Delice Çayı, MKE silah fabrikası ve Doğa güzellikleri ile görülmeye değer alanlara sahiptir. Bu yazımızda Kırıkkale ilinde Gezilecek Yerler Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız.

       Kırıkkale’de Gezilecek En İyi 10 Yer          

                     1- Silah Sanayi Müzesi                                

MKE Kırıkkale Silah Fabrikası bünyesinde 1990 yılında hizmete açılmıştır. 15. ve 20. Yüzyılları arasında kalan zamanda Osmanlı ve Avrupa Ülkelerine ait silahlar Anadolu’nun dört bir köşesinden toplanarak teknik ve tarihi özellikleri tespit edildikten sonra geçmişten günümüze silah sanayinin tarihini gelecek nesillere aktarmak için büyük bir salonda müze olarak yapılmıştır. 1990 tarihinde açılan müze, bir takım düzenlemeler yapılıp , sergi salonu büyütülerek  1993 yılında yeniden hizmet vermeye başlamıştır.

             2- Yeşilvadi Reakreasyon Alanı                   

Yeşil Vadi Kızılırmak kenarında yaklaşık 300 dekarlık alan üzerinde olup; içerisinde yeşil alanlar, ırmak boyu iskeleler, pergolalar, otopark, ağaçlık alanlar ve spor alanları yer almaktadır. Buraya gelen aileler dopdolu bir gün geçirmektedirler.

                          3- Obaköy – Yeşilvadi                          

Obaköy ve Yeşil Vadi Kırıkkale’nin başlıca eğlence ve dinlenme alanlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Buraya gelen ziyaretçiler açısından önemli etkinlik alanlarını bünyesinde barındırmaktadır.

Kırıkkale'de Gezilecek En İyi 10 Yer

Kırıkkale’de Gezilecek En İyi 10 Yer

                             4- Celal Bayar Parkı                              

Celal Bayar Parkı olarak bilinen alan Millet Bahçesi projesi ile yeniden şekillenmektedir. Alan içerisinde; Millet Kıraathanesi, Bitki Müzesi, Kafeteryalar, Yürüyüş ve Koşu Parkuru, Bisiklet Parkuru, Çocuk Oyun Alanları ve Dinlenme Alanları bulunmaktadır.

                        5- Büyük Şehir Parkı                                  

İl Merkezinde bulunan bu yer Şehrin ortasında bir dinlenme alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde Dinlenme Bankları, Çocuk Oyun Parkurları, Süs Havuzu ve Özellikle Yerde Yatarak Nişan Alan Asker Heykeli görülmeye değer güzellikte bir yerdir.

                           6- Çeşnigir Köprüsü                                 

Karakeçeli ile Köprüköy arasında Kızılırmak Nehri Üzerinde bulunan bu Köprü, Bilinen kaynaklara göre Selçuklular Döneminde yapılmıştır. Yapılış tarihi tam olarak bilinmese de 13. Yy eseri olduğu tahmin edilmektedir. Rivayete göre, 1402 yılında Ankara Savaşının yapılacağı alana ilerleyen Timur’un ordusu bu köprüyü kullandığı rivayet edilmektedir.

Kırıkkale'de Gezilecek En İyi 10 Yer

Kırıkkale’de Gezilecek En İyi 10 Yer

                  7- Hasandede Cami ve Türbesi                    

Şehir Merkezine 12 km uzaklıkta Hasandede semtinde bulunuyor. Cami ve Türbe yan yanadır. Caminin minaresi tarafındaki ilk Türbe Hasandede’ye (Doğanbeğ) ait olup, ikinci türbe ise Oğulları Şeyh Halil İbrahim, Şeyh Mustafa ile Kızı Ümmühan Ana’ya aittir.

                                 8- Sulu Mağara                                      

Keskin ilçesinde Arzu Bayırı Mevkisinde bulunuyor. Yatay olarak gelişen mağara, Yarı Doğal Yarı Yapay, Düden konumlu fosil bir mağaradır. 3 kattan oluşan mağaranın bir bölümü Maden ocağına aittir. Mağara toplamda 285 metre uzunluğundadır.

Kırıkkale'de Gezilecek En İyi 10 Yer

Kırıkkale’de Gezilecek En İyi 10 Yer

                        9- Karaahmetli Tabiat Parkı                

Şehir merkezinin güneybatısında Bahişli ve Keskin ilçeleri arasında Kapulukaya Baraj Gölü’nün kıyısında bulunuyor. 2009 yılında Tabiat Parkı ilan edilen alan birçok türe ev sahipliği yapmaktadır. Alan içerisinde; Piknik Alanları, Yürüyüş Yoları, Kuş Gözlem evi, Ahşap Çardaklar ve Çocuk Oyun Alanları bulunmaktadır.

   10- Dinekdağı Atlı Safari ve Doğa Parkı             

Gölet kenarında bulunan bu yer içerisinde ata binme alanları, Zipline, Ahşap Bungalov Evlerinde konaklama imkanı, Çardaklar da piknik yapma, Kahvaltı,  Çocuk Oyun Parkları, Salıncakta sallanma ve Doğa Fotoğrafçılığı gibi imkanlar sağlayan bir yerdir.

Kırıkkale'de Gezilecek En İyi 10 Yer

Kırıkkale’de Gezilecek En İyi 10 Yer

 .

Kırıkkale’de Gezilecek En İyi 10 Yer

Kırıkkale’de Gezilecek En İyi 10 Yer

Kırıkkale’de Gezilecek En İyi 10 Yer

 

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.