Kırk Kaşık Bedesteni Nerede – Nasıl Gidilir – Tarsus – Mersin

Kırk Kaşık Bedesteni Nerede – Nasıl Gidilir – Tarsus – Mersin

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kırk Kaşık Bedesteni Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Kırk Kaşık Bedesteni Hakkında Bilgiler            

Kırk Kaşık Bedesteni, Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 26 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Caminur Mahallesinde Sayman Caddesi üzerinde bulunur. Bu Bedesten Ramazanoğulları beyliği döneminde Piri Paşa’nın oğlu İbrahim Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Yapı 1579 yılında yapılmıştır. Bu yapı geçmişte Beyaz Çarşı ismiyle de anılmıştır. Bedesten binası önceleri aşevi ve medrese olarak kullanılmıştır. Cumhuriyet kurulduktan sonra bu yapı kapalı çarşı olarak kullanılmaya başlamıştır.

Yapı dikdörtgen plana sahiptir. Bedesten adını, yapının dış cephesinde bulunan kaşık süslemelerinden almaktadır. Yapımında kesme taş kullanılmıştır. Günümüzde çarşı olarak kullanılan Bedesten içerisinde toplam 25 oda bulunmaktadır. Doğu ve batı yönünde iki giriş kapısı bulunmaktadır. 2004 yıllında restore edilen çarşı 2005 yıllında Tarihi Kentler Birliği proje yarışmasında ödül almıştır. 2006 yıllında belediye çarşıyı devralarak dükkanlar tarafından kiraya verilmiştir. Bu çarşıda sanat eserleri ve yöreye ait yemekler satılmaktadır. Kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim. Özellikle de yöresel tatlar çok güzel.

                    Kırk kaşık Bedesteni Nerede?                      

Kırk Kaşık Bedesteni, Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 26 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Caminur Mahallesinde Sayman Caddesi üzerinde bulunur.

                Kırk Kaşık Bedesteni’ne Nasıl Gidilir?               

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelmek isteyenler Mersin üzerinden gelenler D400 yolu üzerinden yaklaşık 30 dk lık sürede ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Mersin merkezden Tarsus minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Bedesten Tarsus merkezden çok kısa yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.