Kırşehir Japon Bahçesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Kırşehir Japon Bahçesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kırşehir Japon Bahçesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Açılış / Kapanış Saatleri hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız.

Kırşehir Japon Bahçesi                               

Japon Bahçesi Kırşehir ilinin Kaman ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Kaman ilçesine bağlı Çağırkan Köyünde bulunur.  Kaman İlçesi’ne 9 kilometre, Kırşehir’e 51 kilometre uzaklıkta bulunur.

Japon Bahçesi, Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından 1993 yıllında Japonya Prensi Takahito Mikasa’nın Kalehöyük Kazı Çalışmaları anısına ve bölge halkına rekreasyon alanı yaratmak amacıyla yapılan harika bir bahçedir.

Bahçede yapay bir şelale, içinde Japonya’dan getirilen renkli sazan balıkları bulunan 2 adet yapay gölet, Japon Feneri, Budha Tapınak Mimarisi örneği, yapay tepecikler bulunmaktadır. Ayrıca; Japon Kirazı, Japon Salkım Söğüt, Japon Elması, Japon Eriği ve Japon Ayvası gibi Japon ağaç ve bitki örnekleri ile birlikte yerli ağaç ve bitki örnekleri de yer almaktadır.

Bu bahçe Japonya sınırları dışında bulunan en büyük Botanik Bahçesidir. Buraya her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Bu sayı gün geçtikçe daha da artmaktadır. Buraya gelip harika zaman geçirebilirsiniz.

Kırşehir Kalehöyük Hakkında Bilgiler                                   

Kalehöyük, Kırşehir ili Kaman ilçesinin 3 km. doğusunda Kaman Kırşehir karayolunun hemen kenarında yer almaktadır. Höyük 280 m çapında 16 m yüksekliğinde tipik bir Anadolu höyüğüdür. Höyükte dört yapı katı tespit edilmiştir. Dr. Sachihiro Omura başkanlığındaki kazı halen devam etmektedir. Burada yapılan kazılar Kırşehir’in en erken yerleşim tarihine ışık tutmaktadır. En erken yerleşim, erken Bronz çağına tarihlendirilmektir.

Höyükte yapılan kazı çalışmalarında, İlk Tunç çağından başlayan ve Osmanlı dönemine kadar devam eden bir iskanın varlığı saptanmıştır. Bu saptama bize; burada yaşayan kültürlerin çevre ile etkileşimini, ilişkilerini ve sanat anlayışını vermektedir.

Kalehöyükte bu güne kadar saptanmış kültür katmanları şu şekilde özetlenebilir:

I.Kat: Osmanlı Dönemi (15-17yy) Ia,Ib

II.Kat: Demir Çağı (M.Ö.12-4 yy) IIa , IIb, IIc , IId

III.Kat: Orta ve Geç Bronz Çağı: (İ.Ö. 20-12 yy) III a, IIIb, IIIc

IV.Kat: Erken Bronz Çağı: (M.Ö.23-20 yy) IVa, IVb

Kalehöyük’te M.Ö. II. binde gerçekleşen Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Kaman Kalehöyük buluntularında kendini göstermektedir. Aynı zamanda eski ve geç Hitit, eski ve geç Frig evrelerine ait iskan da mevcuttur.

Kalehöyük Giriş Ücreti 2023

Kalehöyük Giriş Ücreti 70 TL dir.

Kalehöyük  Ziyaret  Saatleri

Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 19:00
Gişe Kapanış Saati: 18:30

Kırşehir Japon Bahçesi Nerede?

Japon Bahçesi Kırşehir ilinin Kaman ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Kaman ilçesine bağlı Çağırkan Köyünde bulunur.  Kaman İlçesi’ne 9 kilometre, Kırşehir’e 51 kilometre uzaklıkta bulunur.

Kırşehir Japon Bahçesi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Kaman merkezden Çağırkan Köyü minibüslerine binerek gelebilirler. Hususi araç ile gelmek isteyenler ise konum bilgisini kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.