Kırşehir Mucur Yer Altı Şehri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Kırşehir Mucur Yer Altı Şehri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kırşehir Mucur Yer Altı Şehri Nerede-Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti  hakkında bilgiler vereceğiz.

                       Mucur Yer Altı Şehri Nerede?                       

Mucur Yer Altı Şehri, Kırşehir ilinin Mucur ilçesi sınırında yer almaktadır. Mucur ilçesine bağlı Hamidiye Mahallesinde bulunmaktadır.

M.S. 2. yüzyılda, Roma döneminde, Kapadokya bölgesinde Hristiyanlık hızla yayılırken, puta tapanlar ile Hristiyanlar arasında büyük mücadeleler meydana gelmiştir. Hristiyanlar tarafından bu yoğun baskılardan korunmak ve sığınmak amacıyla, bölgeye çok sayıda yeraltı şehri inşa edilmiştir.  Bugün Kapadokya’da, 3. ve 4. yüzyıllara ait çok sayıda yeraltı şehrine rastlayabilirsiniz. Kayalara oyularak gizlenme ve korunma amacıyla yapılan bu şehirlerin en önemlilerinden biri de, Kırşehir sınırları içerisinde yer alan bu yeraltı şehridir.

Yerden 7-8 metre derinlikte bulunan Mucur Yeraltı Şehri, yumuşak kayalara oyularak inşa edilmiştir. Kırşehir Aşıkpaşa Türbesi yakınlarına kadar uzandığı düşünülmektedir. Bu şehir 42 adet odaya ev sahipliği yapıyor. Mucur Yeraltı Şehri’nde; bir mekandan diğerine geçmek amacıyla yapılmış ve insanların ancak eğilerek ilerleyebilecekleri genişlikteki dehlizler, daha çok küçük baş hayvanların barınabileceği genişliğe sahip olan ahırlar, ibadet yerleri, dehlizleri bölmek ve herhangi bir saldırı anında odaları kapatabilmek için yapıldığı tahmin edilmektedir.

Giriş için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Mucur Yer Altı Şehrini 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında saat 09.00’dan 19.00’a, 3 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında ise saat 08.00’den 17.00’ye kadar ziyaret edebilirsiniz.

              Mucur Yer Altı Şehri’ne Nasıl Gidilir?               

Mucur Yer Altı Şehri, Kırşehir ilinin Mucur ilçesi sınırında yer almaktadır. Mucur ilçesine bağlı Hamidiye Mahallesinde bulunmaktadır.

Buraya ulaşmak için ilk önce Mucur ilçesine ulaşmak gerekir. Mucur İlçesi şehir merkezine yaklaşık 23 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehirlerarası otobüslerle rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.