Kırşehir’in En Güzel Piknik Alanları – Kırşehir Mesire Yerleri 2024

Kırşehir’in En Güzel Piknik Alanları – Kırşehir Mesire Yerleri 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kırşehir’in En Güzel Piknik Alanları – Mangal Alanları – Giriş Ücretleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kırşehir’in En Güzel Piknik Alanları

                  1) Aşıkpaşa Tabiat Parkı                      

Aşıkpaşa “Tabiat Parkı” olarak ilan edilmiş olup, yaklaşık 131 ha alana sahiptir. Tabiat Parkı, Kırşehir İl Merkezine 2 km mesafede Ankara-Kayseri karayolunun doğusunda yer almaktadır. Ulaşım İl Merkezinden şehir içi taşımacılık ile sağlanmaktadır.

Ankara- Kırıkkale ve Kayseri karayolu bağlantılarıyla Orta Anadolu Bölgesi, Nevşehir – Niğde – Adana karayolu bağlantısıyla Akdeniz Bölgesi ve Yozgat- Samsun karayolu bağlantısı ile Karadeniz bölgeleri arasında bir kavşak noktasında yer alır. Ortalama yüksekliği 1070 m. rakım 1040 ve 1100 m. arasında değişmektedir. Bir plato görünümüne sahip olan arazi birkaç kuru dere ile yarılmış az engebeli durumdadır. Kırşehir deresi (Kılıçözü Deresi) su toplama alanı içerisindedir.

Kırşehir'in En Güzel Piknik Alanları

Kırşehir’in En Güzel Piknik Alanları

Tabiat Parkına gelen ziyaretçiler ile Tabiat Turizmi faaliyetleri için; İdari-Ziyaretçi Tanıtım Merkezi ve Tabiat Müzesi, Kır lokantası, Wc’ler, Çeşmeler, Spor Destek Ünitesi, Tenis Kortu, Basketbol/Voleybol Sahası ile Çocuk Oyun Alanları, Fitness Alanı, Mini Futbol Çim Sahası, Kafeteryalar, Büfeler, Yürüyüş Yolları bulunmaktadır.

          2) Çuğun Baraj Gölü Mesire Alanı           

Çuğun Baraj Gölü, taşkın önleme ve sulama amacıyla 1970 yılında işletmeye açılan, Kırşehir’e 20 km mesafede olan ve Çuğun köyünün kuzey batısında bulunan bir baraj gölüdür.

Çuğun Barajı, toprak kaya dolgu tipindedir. Su sporları arasında özellikle rüzgar sörfü için şartların elverişli olduğu Çuğun Baraj Gölü, piknik ve mesire yeri olarak en çok tercih edilen alanlardan biridir. Balık avı için de elverişli olan gölde sazan, aynalı sazan ve tatlı su kefali gibi bazı balık türleri de yaşamaktadır. Kışın, soğuk havalarda tamamen donan göl, ziyaretçilere seyrine doyum olmayan bir manzara sunmaktadır.

Kırşehir'in En Güzel Piknik Alanları

Kırşehir’in En Güzel Piknik Alanları

    3) Güzler Evcil Hayvanlar Parkı ve Piknik Alanı     

Güzler Evcil Hayvanlar Parkı ve Piknik alanında; papağan, eşek, ördek, kuğu, kaz, tavus kuşu, sülün, Ankara keçisi, ceylan, midilli atı, keçi olmak üzere, 64 türde toplam 600 hayvan bulunuyor. Park 650 kişinin aynı anda piknik yapabildiği, çocukların doğal hayatı ve hayvanları yakından tanıma imkânı buluyor.

Kırşehir'in En Güzel Piknik Alanları

Kırşehir’in En Güzel Piknik Alanları

Güzler Evcil hayvanlar Parkı ve Piknik Alanımızda seyir kulesi, onlarca çeşit kuşun bir arada bulunduğu kuş bahçesi, kafeteryalar, spor ve yürüyüş parkurları, doğal yapıyla iç içe yeşil alanlar yer almaktadır. Park içerisinde ziyaretçilerin piknik yapabilecekleri mesire alanı da var. Piknik alanı ve park alanının kamera sistemi ile izlenmektedir. Ayrıca güvenlik bulunmaktadır.

                 4) Toklümen Plajı Piknik Alanı                       

Toklümen Plajı, Kırşehir ili ve Merkez ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezine araç ile 40 km uzaklıktadır.

Toklümen Plajı, Kırşehir’in Merkez ilçesine 40km mesafede bulunan ve Toklümen Köyü’nde yer alan bir baraj gölü plajıdır. Kızılırmak Nehri üzerindeki Hirfanlı Barajı’nın doğu kıyısında yer alan Toklümen Halk Plajı genellikle yerli halk tarafından kullanılmaktadır. Daha çok piknik ve mangal için tercih edilen plajın suyu bulanık ve yosunludur. Gölgelik için sınırlı sayıda kamelya ve ağaçlar yer almaktadır.

                         5) Savcılı Plajı Piknik Alanı                       

Savcılı Plajı, Kırşehir ilinin Kaman ilçesinde Hirfanlı Baraj Gölü- Kızılırmak Nehri kıyısında Savcılı Büyükoba Köyünde bulunan bu yer Halk arasında Bozkırın Plajı olarak bilinir. Özellikle Hafta sonları yoğun bir şekilde talep gören yerde, 3 km’lik halk plajı, 200 kamelya (mini çardak), 10 adet hafta sonu evi, su sporları, açık ve kapalı duş kabinleri ile yöre halkı ve çevre illerden gelen ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir.

Kırşehir'in En Güzel Piknik Alanları

Kırşehir’in En Güzel Piknik Alanları

Savcılı Plajının sahili kum şeklindedir. 100 metre ilerlediğinizde boy hizasına gelmektedir. Sahil kenarında 200 tane mini çardak bulunmaktadır. Bu çardaklara oturabilirsiniz. Çardak etrafında ateş yakarak Piknik & Mangal yapabilirsiniz, mangal yapmak için saclar bulunuyor. Çardaklar arası 1.5-2 metre arasındadır. Çeşme ve mescit bulunuyor. Küçük büfeler bulunuyor, birtakım ihtiyaçlarınızı buradan karşılayabilirsiniz.

          6) Çağırkan Kasabası Barajı Piknik Alanı           

Çağırkan Kasabası Kırşehir ilinin Kaman ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kırşehir merkeze 54 km Kaman ilçe merkezine ise 10 km mesafede yer almaktadır. Nüfus azlığından dolayı Kaman ilçesi sınırlarına alınmış ve köy statüsünden düşürülmüştür.

Çağırkan Kasabası içerisinde Çağırkan Barajı, Kalehöyük ve Japon Bahçesi yer almaktadır. Turizm açısından oldukça önemli olan bu alanlar ziyaretçilerini kendisine çekmektedir.

Japon Bahçesi Kalehöyük kazı evinin yanında bulunmaktadır. Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından 1993 yılında, Altes Prensi Takahito Mikasa’nın Kalehöyük kazılarını başlatması anısına ve bölge halkına rekreasyon alanı yaratmak amacıyla yapılmıştır.

Japon bahçesi, Japonya sınırları dışında bulunan en büyük botanik bahçedir ve her yıl giderek daha çok ziyaretçi çekmektedir.

Köy merkezi ile Çağırkan Sulama Barajı arası biraz uzaktır. Bu yüzden yiyecek ve içeceklerinizi yanınıza alıp gitmeniz gerekiyor. Tuvalet bulunmuyor ancak yürüme mesafesinde çeşme var. Barajda balık tutulabilir ayrıca baraj kıyısında mangal yapabilirsiniz. Köy içerisinde bakkal, cami ve kıraathane bulunmaktadır.

                                     7) Kent Park                                          

Kent Park Kırşehir kent merkezinde yer almaktadır. Şehre ayrı bir hava katan bu park Ahi Evran külliyesi yanında yer almaktadır.

Nehir kıyısında bulunan park 2014 senesinde belediye tarafından halkın kullanımına açılmıştır. Şehirde sembolik bir hale gelmiş olup yürüyüş yapabilir, dinlenerek rahat edebileceğiniz bir ortam yakalayabilirsiniz.

Kırşehir'in En Güzel Piknik Alanları

Kırşehir’in En Güzel Piknik Alanları

Park içinde kaykay parkuru, basket sahası, açık spor alanı, kafeler, yürüyüş yolu da var. İster yürüyüş yapın veya köpeğinizi gezdirin veya çimlerde oturun ya da kafede çayınızı yudumlayıp stres atin. Park çevresinde bolca oto park alanı da bulunmaktadır.

Evde hazırlayıp getirdiğiniz yiyecekleri tüketebileceğiniz kamelyalar bulunmaktadır. Öte yandan burada çocuklara özel oyun alanları vardır. Çocuklu aileler tarafından yoğun şekilde ziyaret edilmektedir.  Yaz dönemlerinde neredeyse tıklım tıklım olan bu parkta keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kırşehir’in En Güzel Piknik Alanları

Kırşehir’in En Güzel Piknik Alanları

 

 

 

 

 

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.