Kızıl Kilise Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Aksaray

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kızıl Kilise Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kızıl Kilise Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati – Aksaray

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kızıl Kilise Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Kızıl Kilise Hakkında  Bilgiler                   

Kilise, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Güzelyurt ilçesine bağlı Sivrihisar köyü mevkisinde bulunmaktadır. Aksaray şehir merkezine yaklaşık olarak 45 km mesafededir.

Genel anlamda düz bir araziye inşa edilmiştir. Bulunduğu bölgedeki bitki örtüsü olan Bozkırın ortasında tek başına varlığını korumaktadır. Kızıl ismini yapımında kullanılan koyu kırmızı trakit taşlarından almıştır. Kilisenin inşa edildiği dönem 7. Yüzyıl olarak bilinmektedir. Kapadokya bölgesinde taştan inşa edilmiş ve günümüze en sağlam durumda ulaşmış yapısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kızıl Kilise

Kızıl Kilise

Kilise genel olarak sağlam durumdadır. Fakat kapsamlı bir şekilde restore edilmesi gereken yapıların başında gelmektedir. Kilise Haç planlı olarak inşa edilmiştir. Günümüze kubbesi sağlam şekilde ulaşmıştır, ancak haç kollarının üst örtüsü kısmen yıkılmış durumdadır.

2011 de restorasyonla üstteki kubbe yapılmıştır. Bu özelliğinden dolayı Dünya Anıtlar Fonu Kızıl Kilise’yi dünya üzerinde en fazla tehlike altında olan ve korunmasına özen gösterilmeyen 100 tarihi eser arasında yer almaktadır. Kapadokya’da yaşayan ve Hıristiyanlığın üç önemli azizinden biri olan Gregious’un ömrünün son yıllarını geçirdiği yer olduğu tahmin ediliyor. Giriş ÜCRETSİZDİR.

Kızıl Kilise

                   Kızıl Kilise’ye Nasıl Gidilir?                   

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Güzelyurt ilçesinden kalkan Sivrihisar dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenler Aksaray Güzelyurt Yolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Kızıl Kilise

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.