Kızıldağ Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir -Karaisalı

Kızıldağ Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir -Karaisalı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kızıldağ Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir? Adana Gezilecek Yerleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                            Kızıldağ Yaylası Hakkında                       

Kızıldağ Yaylası, Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı 1650 rakımlı yüksekliğe sahip insana huzur veren güzel bir yayladır. Yayla Osmanlı Devletine ait kayıtlarda “Cebel-i Ahmer” geçmektedir. Osmanlı Devleti döneminde o kadar önem kazanmamış olsa da Ramazanoğulları döneminde yayla önem kazanmış olup camisi, çarşısı, medreseleri, imareti, han ve hamamı, değirmenleri, öğretmen ve öğrenci evleri yapılmıştır. Ramazanoğulları beyliğinde bulunan birçok hükumet yetkilisi yaz aylarında yaylaya çıkmışlardır.

Ramazonoğulları döneminde Adana Büyük saat tarafında bulunan bir çok vakıf eserlerinden gelen gelirlerle bu yaylanın bayındırlık işleri yapılmıştır. Yayla birçok ünlü kişi tarafından ziyaret edilip kaleme alınmıştır. Bunlardan en önemlisi 1648 ve 1671 yıllarında yayla gelen ünlü seyyah Evliya Çelebi “ Mülkü Osmanlı’daki yetmiş yaylanın hepsini temaşa ettim. Gezdim. Fakat; Erzurum’un Bingöl yaylası ile Adana’nın Ramazanoğlu yaylası gibi yayla görmedim” demiştir.

Kızıldağ Yaylası’nda kışın yağan kar ile ağaçlar ve evlerin çatıları beyaza bürünür. Adana’nın kış turizminde önemli noktalardan birisi haline gelen Kızıldağ Yaylası’nda hava sıcaklığı eksi bir dereceye kadar düşerken, yaylanın kar altındaki hali kartpostallık görüntüler oluşturuyor. Adana da mutlaka gidilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

                          Kızıldağ Yaylasında Ne Yenir?                

Yaylada kış aylarında en çok yemenizi önereceğim şey sucuk ekmektedir. Yaylada birçok küçük dükkan bulunmaktadır. Ayrıca belediyeye ait Kızıldağ Sofrası Restaurant’ı bulunmaktadır.

                   Kızıldağ Yaylası’na Nasıl Gidilir?                 

Kızıldağ Yaylası’na  ulaşım için özel araçla Karaisalı İlçesine giderek oradan Kızıldağ Yaylası tabelaları takip ederek ilçeden 27 km uzaklıktaki yaylaya ulaşabilirsiniz.

Yaylaya ait otobüs firmaları ile ulaşım için Adana Merkez’de Yurt Mahallesinde bulunan halk tarafından daha çok Kızbakkal tarafından kalkmaktadır. Bu araçlar yol boyunca güzergah duraklarından yolcu almaktadır.

Adana Büyükşehir Belediyesine ait 188 Numaralı araç Çifte Minareden kalkarak Kızıldağ yaylasına gidiyor. Otobüs seferleri yaylacıların yaylaya çıkmaya başladığı sezonda başlıyor. Kendi aracınızla istediğiniz zaman gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.