Kızkalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati-Mersin

Kızkalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati-Mersin

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kızkalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Kızkalesi Efsanesi – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kızkalesi, Mersin ilinin Erdemli ilçesinde bulunmaktadır. Kızkalesi, Erdemli ilçesine 23, Mersin’e ise 60 km mesafede bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında büyük bir canlılığın yaşandığı yerlerin başında gelmektedir.

Kızkalesi, küçük bir adacığın üzerinde kurulmuştur. Kıyıya uzaklığı bulunduğunuz yere göre değişmekle birlikte ortalama 300-600 m kadardır. Kalede bulunan bir yazıttan anlaşıldığına göre 1199 yılında I. Leon tarafından yaptırılmış olduğunu söylenilmektedir. Daha sonralar 1361’de Kıbrıs Krallığı tarafından ele geçirilmiştir. Ünlü tarihçi Strabon , Roma İmparatorluğu döneminde korsanların kaleyi barınak olarak kullandıklarından bahsetmektedir.

Kalenin girişi kuzeydedir. Burada da devşirme malzeme kullanılmıştır. 192 m uzunluğundaki mazgal delikleri açılmış kale suru üzerine 8 tane üçgen, dörtgen ve yuvarlak biçiminde burçlar oturtulmuştur. Batıdaki sur boyunca uzanan iyi korunmuş bir galeri ile buradan denize açılan bir kapı bulunmaktadır. Kale de yapılan kazılar sonucunda  kalenin orta alanında bir yapı kompleksi ortaya çıkarılmıştır. Bu yapı kompleksi içerisinde bir şapel bulunmaktadır.

Yapı topluluğu ile müşterek plan veren bu şapelin, kalenin avlusunda bulunan diğer şapelden daha eski olduğu anlaşılmıştır.  Çevresindeki odalar orta mekandaki salona açılmaktadır ve kare planlı odaların zemini kuzeye doğru yükselmektedir. Kale avlusu içerisinde sarnıçlar ve işliklerde yer almaktadır.

                     Kız Kalesi Giriş Ücreti 2023 Yılı                   

Giriş Ücreti……….. 50 TL 

Müze Kart Geçerlidir.

                           Kız Kalesi Ziyaret Saatleri                         

Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 19:00
Gişe Kapanış Saati: 18:30

                                Kız Kalesi Efsanesi                                 

Kale efsaneleri genelde yılan hikayesine dayanır. Vaktiyle bir kral varmış. Çok sevdiği biricik kızının geleceği hakkına bilgi sahibi olmak için bir falcıya danışmış. Falcı hiç iyi şeyler söylememiş. Kızının bir yılan tarafından sokularak öleceğini söyleyince, kral düşünmüş taşınmış ve prenses için bir kale yaptırmaya karar vermiş ve bu kaleyi yaptırmış.

Böylece kızının can güvencesini sağladığını zannetmiş. Günler den bir gün kızına bir sepet üzüm göndermiş. Sepette gizlenen yılan kızı sokarak öldürmüş. Diye dilden dile anlatılır.

                Kız Kalesinde Nerede Kalabilirim?                   

Güzel bir sahile sahip olan Kızkalesi birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği plajların başında gelmektedir. Kız Kalesinde kalacağınız birçok yer bulunmaktadır. Konaklama için apart, pansiyon, otel ve aileler için günlük ve haftalık kalabileceğiniz daireler bulunmaktadır. Kalınacak yerler denize yakın bir konumda olması denize ulaşım konusunda ayrı bir önem arz etmektedir.

            Uluslararası Kızkalesi Turizm Festivali             

Mersin’de turizm konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, kentin doğal, tarihi ve kültürel varlıklarını dünyaya tanıtmak, turizm bilinci oluşturmak ve iç turizmi canlandırmak amacıyla her yıl Uluslararası Kızkalesi Turizm Festivali düzenlenmektedir.

                            Kız Kalesine Nasıl Gidilir?                       

Kız Kalesine ulaşım oldukça kolaydır. Mersin özel halk otobüsleri ve dolmuşlar Kızkalesine gitmektedir. Haftanın her günü kısa aralıklarla yolculuk edecek bir vasıta bulabilirsiniz. Dolmuş ve otobüslerde zaten Kızkalesi tabelası bulunuyor.

Uçakla gitmek isteyenler 145 km uzaklıkta bulunan Adana’da bulunan Şakirpaşa Havalimanı kullanabilirler. Mersin’e hareket eden havayollarının servisleri veya Havaş otobüsleri gelebilirsiniz, Mersin’e geldikten sonra da 60 km uzaklıktaki Erdemli ’ye giden toplu taşıma araçlarını kullanarak veya taksi ile gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.