Kızkumu Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Kızkumu Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kızkumu Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti ve Efsaneleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                         Kızkumu Plajı Hakkında;                           

Kızkumu Plajı, Muğla’nın Marmaris ilçesi Orhaniye Köyünde bulunmaktadır. Kızkumu, çevresini saran çam ağaçlarının arasında gizlenmiş bir şekildedir. Eski Rum köylerinden olan bu yerleşim alanın geçmiş dönemlerde adı ‘Kırsaçlı Vail’ anlamına gelen ‘Kırvasil’ adında biliniyormuş. İlk başlarda bilinmeyen Kızkumu Plajı zamanlar herkes tarafından bilinmeye başlanmış. Tertemiz denizi ve huzur veren ortamı ile plaj birçok yerli ve yabancı turist tarafından rağbet görüyor.

Plajı diğer plajlardan yarın en önemli özelliği ise sizlere denizin üzerinde yürüme fırsatı sağlıyor olmasıdır.  Siz yürürken fark etmiyor olabilirsiniz ancak uzaktan çekilen resimlerde âdeta denizin üzerinde gibi oluyorsunuz.

                            Kızkumu Efsaneleri                                   

Efsane bu ya zamanında Kızkumu’nda yaşan bir balıkçı ve bu balıkçının aşkına karşılık bulduğu bir de kral kızı varmış. Aralarındaki konum farklılığı her imkânsız aşk gibi o dönemde de bu taze âşıkların arasına girmiş. Koskoca kralın kızının bir balıkçıya gönlünü vermesi kabul edilebilir bir durum değilmiş. Ancak aşk bu, laf, söz, statü dinler mi? Genç âşıklar geceleri gizli gizli buluşurlarmış. Bir gün kral bu gizli buluşmaları öğrenmiş ve kızının peşine adamlarını takmış. Adamlar tez uçurmuşlar krala kötü haberi, denizden gelen balıkçı delikanlı ile ona ışıkla karadan rehberlik eden kral kızının buluşma hikâyesini bir çırpıda anlatmışlar. Bunun üzerine kral adamlarına kızını yakalamalarını ve delikanlıyı da ışıkla kandırarak sahile almalarını ve ardından da bu umutsuz aşkı tam da orada noktalamalarını buyurmuş. Akşam karanlık çökünce kralın adamları kızı yakalayarak başlamışlar operasyona, ışık yakarak delikanlıyı kendilerine doğru çekmeye başlamışlar.

Efsane bu ya kız kurtulmuş askerlerin elinden ve başlamış delikanlıya doğru koşmaya. Tam da bu sırada bir mucize gerçekleşmiş ve kızın denizde adım attığı her yer yol olmaya başlamış. Kıza yol açan deniz kralın adamlarına aynı cömertlikte davranmamış, kızın adımları ile oluşan yol kralın adamlarını sırtında taşımamış. Kız koşarak kayığa varmış varmasına ancak onu elinden kaçırdıklarını anlayan kralın adamlarından biri çekmiş okunu ve tam da kayığa çıkacakken vurmuş kızı. Hikâye burada bitiyor. Çakıl yolun sonundaki kız heykeli kralın kızının son ulaştığı nokta. Hikâyenin sonrası bir sır çünkü delikanlı kızı kayığa aldığı gibi uzaklaşmış. Öldüler mi mutlu mesut yaşadılar mı bilinmez ancak kızın yaralandığı ve koşarken oluşan kumdan yolun bu nedenle kırmızıya bulandığı söyleniyor.

 

Efsanelerden bir diğeri yine bir kral kızı kim bilir belki de aynı kral kızının kaçış serüveni.  Günümüzden tam üç bin yıl önce Baybasssos Kenti olarak anılırmış Orhaniye ve civarı. İşte bu Baybasssos Kenti’nin kralı, günlerden bir gün girdiği bir savaşı kaybederek kentini koruyamamış. Kent, korsanlarca ele geçirilmiş ve kralda öldürülmüş. Efsane bu ya kralın güzeller güzeli bir kızı varmış, kentini kaybeden prenses, kenti ele geçiren korsanlardan kaçmak için bir plan yapmış. Eteğini kumlarla doldurmuş ve denizi bu şekilde geçmeyi planlamış çünkü yüzme bilmiyormuş. Gece vakti eteğindeki kumları dökerek deniz üzerinde yürümesine elverişli bir yol yapmış kendine ancak karanlıkta yönünü kaybedip eteğindeki kumlar da bitince boğularak ölmüş. İşte prensesin yürüyebildiği yol sadece 600 metreymiş ve sonuna da prensesin heykeli dikilmiş…

 

       Kızkumu Plajı – Kumsal – Deniz Hakkında;           

Plajın rengi kızıl ve kahverengidir. Su tuzlu değildir. Deniz ise dalgasız ve berraktır. Sahilde yer yer taşlıklar bulunmaktadır. Plajda birçok tur şirketleri bulunmakta ve yerli yabancı turistlere ait özel teknelerde bulunuyor.

                   Kızkumu Plajı Giriş Ücreti  2023                   

Plaja girmek için ÜCRET ALINMAMAKTADIR.

                         Kızkumu Plajı Nasıl Gidilir?                      

Kızkumu’na Marmaris merkezden hareket eden Orhaniye dolmuşları ile ulaşmanız mümkündür. Eğer özel aracınız ile Kızkumu’na ulaşmak isterseniz Marmaris – Datça karayolunun 29. kilometresinde, “Hisarönü-Orhaniye-Selimiye” sapağından girip yaklaşık 5 km ilerlediğinizde Orhaniye Kızkumu’na ulaşabilirsiniz. Diğer İçmeler bölgesinden eski Datça yolunu takip ederek Değirmenyayı köyünden yeni Datça yoluna bağlanarak yine Bozburun üzerinde Kızkumu’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kızkumu Plajı çevresinde araçlarınızı park edebilecek alanlar bulunuyor. Buraya aracınızı bırakıp plajı kullanabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.