Kızlar Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – TRABZON

Kızlar Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – TRABZON

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kızlar Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir –  Giriş Ücreti – Açılış / Kapanış Saatleri – Manastırın Ne Zaman ve Kim Tarafından Yapıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Manastır, Trabzon ilinin Ortahisar ilçe sınırlarında Boztepe dağının eteklerinde bulunmaktadır. Kızlar Manastırı olarak bilinen Panagia Theoskepastos Manastırı, 1349-1390 yılları arasında 3. Aleksios zamanında kurulmuştur.

Günümüzdeki son halini 19. yy yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında almıştır. Manastır, 14. yüzyılda Trabzon merkezde rahibelerin yaşamlarını kolaylıkla idame edebilecekleri yer olarak yapıldığı söylenmektedir.

“Kızlar Manastırı sadece rahibelerin yönetiminde bulunduğu manastırlardır. Manastır, Trabzon merkezde rahibelerin yaşamlarını kolaylıkla idame edebilecekleri 3. Alekxios döneminde inşa edilmiş 14.yüzyıl yapısıdır. Ortaçağ manastırı özelliklerini taşır.

En önemli bölümü arkada mağara kilise bölümüdür. Eski bir Mitra tapınak alanı olduğunu sonradan manastıra çevrildiğini düşünüyoruz. Özellikle mağara kilise bölümünde çok güzel freskler vardır ancak o freskler zaman içerisinde burada yakılan ateşler ve doğal şartlar dolayısıyla yok olmuş durumdalar. Manastırın içinde mezar binası vardır. Arka taraf ibadet odalarıdır. Ön taraf ise rahibelerin yaşadığı manastır kısmıdır. Bir bakıma yurt binası gibi düşünülebilir”

Kızlar Manastırı Giriş Ücreti

Tam …….. 20 TL

Öğrenci … 10 TL

Müze Kart Geçerli Değildir.

(Fiyatlar 2023 yılı Eylül ayına aittir.)

Kaynak: Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim Dalı Öğretim Üyesi: Doç. Dr. İsmail Köse

                     Kızlar Manastırı’na Nasıl Gidilir?                    

Manastır, Trabzon ilinin Ortahisar ilçe sınırlarında Boztepe dağının eteklerinde bulunana bu yere sadece şahsi araçlarınızla gidebilirsiniz.  Trabzon merkez – Manastır arası 15 km uzaklıktadır.

Trabzon merkezden, sırasıyla Yavuz Selim Bulvarı – Taksim Caddesi – İran Caddesi ve devamında Mht. Coşkun Karaağaçlı Caddesini devam ederek ulaşabilirsiniz.

Navigasyon ile gitmek isterseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.