Kızlar Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Trabzon Gezilecek Yerler

Kızlar Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Trabzon Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kızlar Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir –  Trabzon Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Kızlar Manastırı Hakkında Bilgiler                    

Trabzon ilinin Ortahisar ilçe sınırlarında Boztepe dağının eteklerinde bulunmaktadır. Kızlar Manastırı olarak bilinen Panagia Theoskepastos Manastırı, 1349-1390 yılları arasında 3. Aleksios zamanında kurulmuştur ve günümüzdeki son halini 19. yy yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında almıştır. Kızlar Manastırı’nın 14. yüzyılda Trabzon merkezde rahibelerin yaşamlarını kolaylıkla idame edebilecekleri yer olarak yapıldığı söylenmektedir.

“Kızlar Manastırı sadece rahibelerin yönetiminde bulunduğu manastırlardır. Kızlar Manastırı Trabzon merkezde rahibelerin yaşamlarını kolaylıkla idame edebilecekleri üçüncü Alekxios döneminde inşa edilmiş 14.yüzyıl yapısıdır. Ortaçağ manastırı özelliklerini taşır. En önemli bölümü arkada mağara kilise bölümüdür. Eski bir Mitra tapınak alanı olduğunu sonradan manastıra çevrildiğini düşünüyoruz. Özellikle mağara kilise bölümünde çok güzel freskler vardır ancak o freskler zaman içerisinde burada yakılan ateşler ve doğal şartlar dolayısıyla yok olmuş durumdalar. Manastırın içinde mezar binası vardır. Arka taraf ibadet odalarıdır. Ön taraf ise rahibelerin yaşadığı manastır kısmıdır. Bir bakıma yurt binası gibi düşünülebilir”

Kaynak: Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim Dalı Öğretim Üyesi: Doç. Dr. İsmail Köse

                     Kızlar Manastırı’na Nasıl Gidilir?                    

Manastır, Trabzon ilinin Ortahisar ilçe sınırlarında Boztepe dağının eteklerinde bulunana bu yere sadece şahsi araçlarınızla gidebilirsiniz.  Trabzon merkez – Kızlar Manastırı arası 15 km uzaklıktadır. Trabzon merkezden, sırasıyla Yavuz Selim Bulvarı- Taksim Caddesi-iran Caddesi ve devamında Mht. Coşkun Karaağaçlı Caddesini devam ederek ulaşabilirsiniz. Navigasyon ile gitmek isterseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Kızlar Manastırı

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments