Kleopatra Kapısı Nerede – Nasıl Gidilir – MERSİN

Kleopatra Kapısı Nerede – Nasıl Gidilir – MERSİN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kleopatra Kapısı Nerede – Nasıl Gidilir  –  Buraya Neden Kleopatra Kapısı Deniyor? Başka bir ismi Var mı? Ne Zaman Yapıldı? Kim tarafından yapıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                          Kleopatra Kapısı Nerede?                         

Kleopatra Kapısı ve Deniz Kapısı olarak bilinen bu yer Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 25 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Gözlükule Mahallesinde bulunur. Yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir.

Fakat bununla ilgili rivayetler mevcuttur.   Bazı kaynaklar Romalı Kral Marcus Antonius tarafından Mısır Kraliçesi ve aynı zamanda büyük aşkı Kleopatra için yaptırıldığı yazmaktadır.

Rivayetlere Göre…

O dönemlerde Deniz kapısı olarak kullanılan Kleopatra Kapısı, deniz yüzyıllar içerisinde çekilince Tarsus ilçesinin tam ortasında kalmıştır. Bir diğer kaynağa göre bu kapı, Bizans döneminin sonlarına doğru yapıldığı bilgisi vardır. Bu bilgiye göre Kleopatra ve Marcus Antonius bu kapıdan geçmemiştir.

Bazı kaynaklar ise Bizans dönemi sonları veya Abbasi devrinde kapının tekrar yapıldığı düşüncesini savunmaktadır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Tarsus’u anlatırken bu kapı için İskele kapısı ismini takmıştır.

Mimarisi İncelendiğinde…

Kapının yapımında Horasan harcı kullanılmıştır. Restore edilerek aslından oldukça farklı bir yapıya büründürülen Kleopatra Kapısı’nın yüksekliği 8.50 m, genişliği ise 5.60 metre dir. Bizans Döneminde inşa edilen kent surlarının Dağ Kapısı, Adana Kapısı ve Deniz Kapısı bulunuyordu. Tarsus’un üç kapılı surları, 1835 yılında Mısırlı İbrahim Paşa tarafından yıktırılmış ve sadece iki ayak üzerinde tek kemerli deniz kapısı kalmıştır.

                   Kleopatra Kapısı’na Nasıl Gidilir?               

Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 25 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Gözlükule Mahallesinde bulunur.

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelmek isteyenler Mersin üzerinden gelenler D400 yolu üzerinden yaklaşık 30 dk lık sürede ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Mersin merkezden Tarsus minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Kleopatra Kapısı Tarsus merkezden çok kısa yürüme mesafesinde bulunmaktadır

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.