Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Kleopatra Kapısı Nerede – Nasıl Gidilir?

Kleopatra Kapısı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kleopatra Kapısı Nerede – Nasıl Gidilir? – Mersin Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Kleopatra Kapısı

Kleopatra Kapısı Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 25 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Gözlükule Mahallesinde bulunur.

Kleopatra Kapısı” nın yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir. Fakat bununla ilgili rivayetler mevcuttur.   Bazı kaynaklar Romalı Kral Marcus Antonius tarafından Mısır Kraliçesi ve aynı zamanda büyük aşkı Kleopatra için yaptırıldığı yazmaktadır. O dönemlerde deniz kapısı olarak kullanılan Kleopatra Kapısı, deniz yüzyıllar içerisinde çekilince Tarsus ilçesinin tam ortasında kalmıştır. Bir diğer kaynağa göre bu kapı, Bizans döneminin sonlarına doğru yapıldığı bilgisi vardır. Bu bilgiye göre Kleopatra ve Marcus Antonius bu kapıdan geçmemiştir.

Bazı kaynaklar ise Bizans dönemi sonları veya Abbasi devrinde kapının tekrar yapıldığı düşüncesini savunmaktadır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Tarsus’u anlatırken bu kapı için İskele kapısı ismini takmıştır.

Kapının yapımında Horasan harcı kullanılmıştır. Restore edilerek aslından oldukça farklı bir yapıya büründürülen Kleopatra Kapısı’nın yüksekliği 8.50 m, genişliği ise 5.60 metre dir. Bizans Döneminde inşa edilen kent surlarının Dağ Kapısı, Adana Kapısı ve Deniz Kapısı bulunuyordu. Tarsus’un üç kapılı surları, 1835 yılında Mısırlı İbrahim Paşa tarafından yıktırılmış ve sadece iki ayak üzerinde tek kemerli deniz kapısı kalmıştır.

OKUMALISIN  Kırantepe - Serdivan Yamaç Paraşütü Nerede-Nasıl Gidilir?

Kleopatra Kapısı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kleopatra Kapısı Mersin ilinin Tarsus ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Mersin il merkezine yaklaşık 25 km mesafede bulunmaktadır. Tarsus ilçesine bağlı Gözlükule Mahallesinde bulunur.

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelmek isteyenler Mersin üzerinden gelenler D400 yolu üzerinden yaklaşık 30 dk lık sürede ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Mersin merkezden Tarsus minibüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Kleopatra Kapısı Tarsus merkezden çok kısa yürüme mesafesinde bulunmaktadır

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir