Kocaeli’de Çocuklar İle Gezilecek En İyi 10 Yer – Müze – Park

Kocaeli’de Çocuklar İle Gezilecek En İyi 10 Yer – Müze – Park

Sevgili Gezginler bu yazımızda Kocaeli’de Çocuklar İle Gezilecek En İyi 10 Yer – Müze – Eğlence Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

       Kocaeli’de Çocuklar ile Gezilecek Yerler       

                                    1- Ormanya                                   

Doğal çevresiyle birlikte 4 bin dönümlük alana yayılan ORMANYA Doğal Yaşam Parkı Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğine sahiptir. Çocuklar için Kocaeli’de gidilecek En İyi yerlerin başında gelmektedir. Ormanya İçerisinde; Hayvanat Bahçesi, Vahşi yaşam alanı, Doğa eğlence alanı, Botanik yolu, Tatil destinasyonu, Yaban Hayat Rehabilitasyon merkezi Olmak üzere 6 ana bölgeden oluşmaktadır. Ayrıca Yakınında Ters Ev’de görülmesi gereken yerler arasındadır.

                                2- Harikalar Sahili                        

Oyun ve oyuncak çeşitlerini bulabileceğiniz bu kompleks içerisinde; Nuhun Gemisi, Yel Değirmeni ve Korsan Gemisi şeklinde yapılan mekanlarda yeme içme ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Harikalar Sahilinde çocuklar için çok sayıda oyuncak bulunuyor. Bunlar; Keloğlan ve Annesi, Rapunzel, Gargamel ve Şirinler, Pamuk Prenses ve yedi cüceler, Nasrettin Hoca, Çakmaktaş Ailesi, Külkedisi, Dinazor ve Timsah şeklinde kaydıraklar, Jetonlu oyuncaklar, Fayton Bisiklet ve birçok hayalleri süsleyen masal kahramanı bulunmaktadır.

Ayrıca, Aileler içinde çocuklar bu güzel oyuncaklarda eğlenirken onlarda Bisiklet sürme alanında Bisiklete binebilir, Yürüyüş parkurunu kullanabilir veya Piknik Alanında dinlenebilirler. Mangal yapmak isteyenler için ayrı bir alan olduğunu söyleyelim.

                            3- Darıca Millet Bahçesi                      

Çocuklar için Bol Oyun Parklı bir alan desek hiç yanlış olmaz. Ayrıca, Hobbit Köyü ismi verilen bu yerde cıvıl cıvıl kuş sesleri eşliğinde, yemyeşil çimenlerin üstünde gezebiliyor. Alanda  ayrıca, Bisiklet ve Yürüyüş alanları, Seyir Tepesi, Dinlenme Bankları, Çocuk Oyun Köyü, Mescid, Piknik Alanı, Hobbit Evlerinin olduğu Bölüm, Wc ve Fayton Cafe bulunmaktadır..

Çocuk Oyun Köyünden Bahsedecek olursak, oldukça geniş bir alanda olması çocuklar için çok eğlenceli olmaktadır. Tırmanma İpleri, Kaydıraklar, Survıvor parkurunu andıran oyun alanı ve toprak kum havuzlarıyla oldukça büyük ve keyifli bir yerdir. Çocuklu aileler için çok uygun bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklar oyun oynarken sizlerde kenarlarda bulunan banklara oturarak dinlenebilirsiniz.

                                       4- Seka Park                                  

Kocaeli ilinin Merkezinde Deniz Kenarında bir sahil boyunca uzanan bir Kent Parkıdır  desek yanlış olmaz.  Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projelerinden biri olan eski Seka Kâğıt Fabrikası arazisinde kuru olan bu yer, Türkiye’nin ve  Dünya’nın En Büyük kent Parklarından biridir. Park içerisinde, Uçurtma Tepesi, Basketbol, Futbol, Voleybol, tenis Oyun Alanları, Oyun Parkları, Bisiklet binme alanları, Çim Alanları ve bir çok etkinlik alanı bulunmaktadır.

                              5- Bilim Müzesi                                    

Bilim Merkezi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TUBİTAK ortaklığı ile hayata geçirilmiş bir projedir. Türkiye’nin En Büyük Endüstiryel Dönüşüm Projesi olarak bilinen Kocaeli bilim Merkezi 8 bin 500 metrekarelik bir alan içerisinde yer almaktadır.

Bilim Merkezi, Çocuklu aileler için Bilimi Deneyerek, Dokunarak, Görerek, Duyarak ve hissederek öğrenebileceği bir merkezdir. Çocuklara Mikroskop ile inceleme yapabilme imkânı, Işık ve Ses dalgalarının oluşumu izleme, Görsel İllüzyon denemesi yapabileceği etkinlikler bulunuyor.  Ayrıca, eski zamanlardan kalma makinelerin ilk uygulama alanları olan Çark, Dişli, Krank, mil’in uygulama örneklerini deneyeceği galeriler bulunuyor.

                   6- Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi                    

Hayvanat Bahçesi, 1993 yılında halka açılmıştır. Burası hayvanat bahçesi olmasının yanı sıra aynı zamanda kuş cenneti ve bir Botanik park olarak da karşımıza çıkmaktadır. Hayvanat bahçesinde 286 hayvan türü ve yaklaşık 3600 üzerinde hayvan bulunuyor. Botanik park kısmında ise 600 çeşit bitki türü ve 8000‘i aşkın bitki yer alıyor.

                           7- Doğu Kışla Gençlik Parkı                       

Gençler için harika bir yerdir diyebiliriz. Ağaçların atında bol yeşil çim alanları arasında oyunlar oynayabileceği bir yerdir. Yüzme Havuzları, Tenis Kortları, Futbol, Basketbol, Voleybol Sahaları, Çocuk oyun Alanları, Tırmanma Halatı, Lunapark alanı, Bisiklet Binme Alanı, Paten süreme alanı ve Çay bahçeleri ile görülmeye değer güzelliktedir.

                  8- Ayrı Gezegen Cam Teras – Zipline           

Çocuklu aileler için farklı bir mekan, hem doğa hem manzara hem de aktivite dolu bir mekan desek hiç yanlış olmaz. Ayrı Gezegen Cam Teras içerisinde Ayrıca,  Kahvaltı yapabileceğiniz Yemek yiyebileceğiniz güzel bir restoranı, Zipline, Macare Park, Atış Poligonu, ATV turu yapabileceğiniz alanlarda bulunmaktadır. Çocuklu aileler için Oyun Parkı, Zıplama Alanı bulunuyor. Buradan ayrılmadan önce sevdiklerinize hediye alabileceğiniz stantlarda bulunmaktadır.

                           9- Gayret Gemi Müzesi                         

1995 yılında hizmet dışına ayrılan bu gemi, Müze – Gemi Projesi kapsamında Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Donanma Komutanlığı’nın ortak girişimleri ile restore edilerek 1997 yılında Gayret Gemi Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Çocukların görmesi gereken bir yer olduğu söylemeliyiz. Hem Gemi hem de Denizaltını gezme fırsatı yakalayacaktır.

                         10- Pişman Çocuk Aquapark                  

Yarı olimpik yüzme havuzu ve Aquapark alanından oluşan bir yerdir. Yetişkinler ve Çocukların keyifli vakit geçirebilecekleri bir yerdir desek hiç yanlış olmaz.

.

Kocaeli’de Çocuklar İle Gezilecek En İyi 10 Yer

 

 

 

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.