Kocaeli’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Kocaeli Gezi Rehberi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Kocaeli Gezilecek En İyi 10 Yer – Kocaeli’nin Tarihi ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               Kocaeli’de Gezilecek En İyi 10 Yer?                  

                 1- Ormanya Doğal Yaşam Parkı                        

Doğal çevresiyle birlikte 4 bin dönümlük alana yayılan ORMANYA Doğal Yaşam Parkı Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğine sahiptir. Hayvanat Bahçesi, Vahşi yaşam alanı, Doğa eğlence alanı, Botanik yolu, Tatil destinasyonu, Yaban Hayat Rehabilitasyon merkezi Olmak üzere 6 ana bölgeden oluşmaktadır. 

Ormanya Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

                                        2- Maşukiye                                      

Maşukiye,  kiraz bahçeleri içerisinde doğa yürüyüşü , Zepline, Safari Turları veya bisiklet kiralayıp tura çıkabilirsiniz. Maşukiye’de bulunan işletmelerden ATV kiralayabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Ayrıca, Hediyelik eşya satan dükkânlardan alışveriş yapabilirsiniz. Akan Derenin Kenarında bulunan mekanlarda oturup çay-Kahve içebilir, birşeyler yiyebilirsiniz. Maşukiye Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

                                 3-  Yuvacık Barajı                               

Yuvacık Barajın beslendiği iki dere olan Serindere ve Kirazdere üzerinde bir çok restoran, Alabalık tesisleri, piknik alanı, Çay Bahçeleri, kamp alanı ve konaklama alanı, Açık Büfe Kahvaltı, servis piknik alanları, ATV turu, paintball, Zipline gibi aktiviteler bulunmaktadır. Çevresinde birçok tesis bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

Yuvacık Barajı Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

Marangoz Bahçe Cafe Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ..

Karaaslan Kamping Alanı Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ. 

                            4- Ballıkayalar Tabiat Parkı                     

Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı köyünde bulunan Ballı Kayalar, Gebze iline 10 km, İstanbul iline ise sadece 50 kilometre mesafede bulunmaktadır. Doğanın tam ortasında bulunan bu Tabiat parkı, Köy kahvaltısı, Piknik Alanları, Kamp Alanları, Dağcılık Faaliyetleri ve Kanyonda Güzel yürüyüş alanlarıyla buraya gelen misafirleri doğa ile baş başa güzel bir yer bekliyor.

Ballı Kayalar Tabiat Parkı Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

                               5-  Pembe Kayalıklar                              

İzmit ilinin Kandıra ilçesi sınırları içerisinde Keften mahallesinde bulunmaktadır. Doğal oluşumlu Pembe Renkli Kayalıklar, Yerli ve yabancılar tarafından ilgi görmektedir. Suyun içerisinde yumuşak bir hal almasıyla farklı şekiller almaktadır.

Pembe Kayalar Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

                               6- Darıca Hayvanat Bahçesi                 

Hayvanat Bahçesi, 1993 yılında halka açılmıştır. Burası hayvanat bahçesi olmasının yanı sıra aynı zamanda kuş cenneti ve bir Botanik park olarak da karşımıza çıkmaktadır. Hayvanat bahçesinde 286 hayvan türü ve yaklaşık 3600 üzerinde hayvan bulunuyor. Botanik park kısmında ise 600 çeşit bitki türü ve 8000‘i aşkın bitki yer alıyor.

Darıca Hayvanat Bahçesi Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

 7 –Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu Sahil Parkı – Hobbit Köyü 

Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu Sahil Parkı’nda  Bisiklet ve Yürüyüş alanları, Seyir Tepesi, Dinlenme Bankları, Çocuk Oyun Köyü, Mescid, Piknik Alanı, Hobbit Evlerinin olduğu Bölüm, Wc ve Fayton Cafe bulunmaktadır. Sahil boyunca yüzebileceğiniz alanlarda bulunuyor.

Şehit Er Gökhan Hüseyinoğul Parkı Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…. 

                        8-  Çoban Mustafa Paşa Külliyesi                

Cami, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Mustafa Paşa tarafından  yaptırılmıştır. Camiye ek olarak, 16.yy.’ da Mimar Sinan ve Mimar Acem Ali tarafından bir menzil külliyesi olarak genişletilmiştir.

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

                                      9-   Seka Park                                

Kocaeli ilinin Merkezinde Deniz Kenarında bir sahil boyunca uzanan bir Kent Parkıdır  desek yanlış olmaz.  Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projelerinden biri olan eski Seka Kâğıt Fabrikası arazisinde kuru olan bu yer,Türkiye’nin ve  Dünya’nın en büyük kent parklarından biridir. Seka Park Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

                           10- Gayret  Gemi Müzesi                           

1995 yılında hizmet dışına ayrılan bu gemi, Müze-Gemi Projesi kapsamında Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Donanma Komutanlığı’nın ortak  girişimleri ile restore edilerek 1997 yılında Gayret Gemi Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Gayret Gemi Müzesi Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

                          Kartepe Kayak Merkezi                             

Kocaeli’ye bağlı olan Kartepe Kayak Merkezi, kış turizminde de büyük bir öneme sahiptir. Kartepe, önemli bir kayak merkezi olup; İstanbul’a yakın olması sebebiyle Uludağ’dan sonra en çok tercih edilen yerdir aynı zamanda.  Kartepe Kayak Merkezi Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

                Kocaeli’de Denize Girilecek Yerler                  

Kocaeli ilinin özellikle Karadeniz kıyısına yakın olan yerlerinde denize girilecek birçok plajı bulunmaktadır. Bunlardan Bazıları. Kerpe Plajı, Miço Koyu Kadınlar Plajı, Altınkemer Plajı, Ereğli Kumyalı Plajı, Cebeci Halk Plajı, Ulaşlı Sahili ve Sardala Koyunda Denize girebilirsiniz.

Kocaeli Denize Girilecek Yerler Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ…

Kocaeli’de Gezilecek En İyi 10 Yer

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.