Kocatepe Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Kocatepe Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kocatepe Cami Nerede – Nasıl Gidilir? Ankara Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kocatepe Cami Hakkında;

Ankara’nın en büyük ve en görkemli camisi olan Kocatepe Cami 1987 yılında yapılmıştır. Çok eski bir camiiolmasa da Tarihi eser özelliği taşımasa da Ankara’ya geldiğinizde görkemiyle dikkatinizi çeken yapılar arasında yer alır. Kocatepe Camii Türk Diyanet Vakfı tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde görünen görüntüsü, tasarımı Mimar Hüsrev Tayla ve Mimar Fatih Uluengin’e aittir. Cami 3 katlı yapısıyla Toplam da 24. 000 kişi aynı anda namaz kılabilmektedir.

Kocatepe Camisinin Özellikleri

Kocatepe Cami avlusuyla beraber toplamda 4500 m2 bir alana inşa edilmiş ve inşası tam 20 yıl sürmüştür ve 1987 yılında halkın hizmetine sunulmuştur. Caminin dört minaresi bulunmaktadır. Bu dört minarelerin her biri de 88 metre uzunluğundadır ve minarelere asansörle çıkmak da mümkündür. Kocatepe Cami alt kısmında kütüphane, ticarethane, idari bilimler, konferans salonu ve bir de otopark, Alışveriş yapabileceğiniz market bulunmaktadır.

Caminin avizeleri, mihrabı, minberi, kapıları, çinileri ve mermerleri özel tasarlanmış ve ince ince işçilikle yapılmıştır. İç tezyinatta Osmanlı Mimarisi örnek alınmış, iç ve dış yapımında malzeme olarak çini, mermer, sarı maden, altın varak ve özel boyalar kullanılmıştır.

OKUMALISIN  Alanya Deniz Feneri - Alanya Gezi Rehberi

Camiinin Meşhur Avizesi 

Cami girdiğinizde karşınıza kocaman bir avize çıkar. Avizenin ağırlığını merak edenler için tam tamına 9.5 ton ağırlığındadır ve 5,5 metre çapındadır. Avizenin çevresinde her biri 60 santimetre çapında 32 adet küçük avize bulunmaktadır. Avizenin içindeki en büyük olan ve merkezde bulunan avize Hz. Muhammed’i (SAV) temsil ederken etrafında yer alan 32 küçük avizede İslam’ın 32 farzını temsil etmektedir.

Kocatepe Cami Nerede?

Cami’nin yeri hakkında Kızılay olarak bilinen ve Ankara’nın en merkezi yeri olan yere yaklaşık 5 dakikalık bir mesafesi vardır. Küçükesat Mahallenin alt kısmında bulunur.

 

Kocatepe Cami’sine Nasıl Gidilir?

Caminin ulaşımı çok kolaydır. Yeter ki Kızılay’a yakın bir yer de olun yeterli. Kızılay’a geldikten sonra ekstra bir araca binmenize gerek yok. Yürüme mesafesindedir. Meşrutiyet caddesini doğru yürüyün, caddenin hemen üst kısmında kalıyor.

 

Çankaya bölgesinden gelecek olanlar Tunalı Hilmi Caddesi tarafından gelirlerse caddenin bitiminden aşağıya doğru inerseniz tam karşınıza çıkar. Ankara’nın neresinden gelirseniz gelin Kızılay durağında inmeniz yeterli olacaktır.

OKUMALISIN  Seğmenler Parkı Nerede - Nasıl Gidilir?

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.