Konya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KONYA

Konya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KONYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Konya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir –  Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

     Konya Arkeoloji Müzesi Hakkında Bilgiler    

Arkeoloji Müzesi, Konya ilinin Merkez ilçesi olan Meram ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Meram ilçe merkezinde Larende Caddesi üzerinde bulunmaktadır. İl merkezine yürüme mesafesindedir.

Müze, ilk olarak 1901 yılında Karma Ortaokulu’nun güneybatı köşesindeki binada açılmış. Daha sonra, 1927 yılında Konya Mevlâna Müzesi’ne, buradan da 1953 yılında İplikçi Cami ve Medrese’ye taşınmış. 1962 yılında ise bugünkü binasında hizmet vermeye başlamıştır. Müzenin bugün bulunduğu bina 1250 yılında Anadolu Selçuklu Sultanlarından 2. Keyhüsrev’in oğlu 2. Keykubat zamanında Başvezir Emir Dad Sahip Ata Hüseyinoğlu Fahrettin Ali tarafından yaptırılmıştır. Yapı mescit, türbe, imaret, hangah ve çeşmeden oluşan bir külliye şeklinde inşa edilmiştir.

Müze içerisinde; Eski Tunç, Orta Tunç, Demir, Klasik Helenistik, Roma ve Bizans devrine ait eserler sergilenmektedir. Müzedeki bulunan eserler Prehistorik Eserler Bölümü, Demir Çağı Eserleri Bölümü, Roma Çağı Bölümü ve Sikke Bölümü olarak dört bölümde ziyaretçilere sunulmaktadır. Ayrıca müzenin bahçesi de açık hava müzesi mahiyetinde işlev görmektedir.

OKUMALISIN  Sille Baraj Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti - KONYA

          Konya Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti       

Giriş ÜCRETSİZDİR.

     Konya Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri     

Arkeoloji Müzesi haftanın her günü 09 00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

              Konya Arkeoloji Müzesi Nerede?         

Arkeoloji Müzesi, Konya ilinin Merkez ilçesi olan Meram ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Meram ilçe merkezinde Larende Caddesi üzerinde bulunmaktadır. İl merkezine yürüme mesafesindedir.

             Konya Arkeoloji Müzesi Nasıl Gidilir?     

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler otobüs ya da tramvay kullanabilir. Müzeye gelmek için 84, 85, 98, 45, 53, 4, 37, 2, 6, 99, 63, 64, 106 ve 15 numaralı otobüsleri kullanarak da müzeye ulaşabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler, Konya merkeze gelmelidir. Müze merkezden yürüme mesafesindedir.

  • Antalya-Konya arası yaklaşık 304 km
  • Sivas-Konya arası yaklaşık 503 km
  • Kayseri-Konya arası yaklaşık 305 km
  • Ankara-Konya arası yaklaşık 287 km
  • Adana-Konya arası yaklaşık 345 km
  • İstanbul-Konya arası yaklaşık 641 km
OKUMALISIN  Redif Taburu Merkez Konağı Nerede - Nasıl Gidilir - Ilgın - Konya

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.