Konya İvriz Kaya Anıtı Kabartmaları Nerede – Nasıl Gidilir

Konya İvriz Kaya Anıtı Kabartmaları Nerede – Nasıl Gidilir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Konya İvriz Kaya Anıtı Kabartmaları Nerede – Nasıl Gidilir – Kim Yaptı – Ne Zaman Yapıldı? hakkında bilgiler vereceğiz.

Konya İvriz Kaya Anıtı Kabartmaları

İvriz Kaya Anıtı, Konya ili Ereğli ilçesinde bulunmaktadır. Ereğli ilçesine 17 km uzaklıkta bulunan İvriz köyünde bulunur. M.Ö 1180-700 yılları arasında yapıldığı düşünülen, Genç Hitit dönemi eserlerinden olan ve bereket tanrısının İvriz çayının çıktığı noktaya yakın bir alanda kaya üzerine resmedildiği kabartma anıttır. Toros dağlarının kuzey eteklerindeki buluna bir vadide kaya üzerine yapılmış olan bu anıt 4.20 m x 2.40 m. ölçülerindedir.

İvriz Kaya Anıtı M.Ö. 800 yıllarında da bu bölgenin, Tuvana ülkesinin en görkemli krallarından Var-pa-la-waş tarafından yaptırılmıştır. Tanrının yüz kısmını önünde ve kralın arkasında Hitit hiyeroglif yazısı vardır. Bu yazıda “Ben hakim ve kahraman Tuvana Kralı Var-pa-la-waş, sarayda bir prens iken bu asmaları diktim, Tarhundas onlara bereket ve bolluk versin” denilmektedir.

İç Anadolu’nun karasal iklimi etkisiyle gece-gündüz arasındaki sıçaklık farkı anıtın üzerinde zamanla derin çatlakların oluşmasına yol açmıştır.

Konya İvriz Kaya Anıtı Kabartmaları

Konya İvriz Kaya Anıtı Kabartmaları

             Konya İvriz Kaya Anıtına Nasıl Gidilir?              

Kaya Anıtı Kabartmaları, Konya ili Ereğli ilçesinde bulunmaktadır. Ereğli ilçesine 17 km uzaklıkta bulunan İvriz köyünde bulunur.

İvriz Kaya Anıtı’na gitmek için Konya’nın Ereğli ilçesine gelmeniz gerekmektedir. Ereğli merkezden sefer düzenleyen otobüsler aracılığı ile İvriz köyüne kadar ulaşım sağlayabilirsiniz. Birkaç dakikalık yürüme mesafesinden sonra Kabartma alanına ulaşabilirsiniz. Ayrıca hususi aracınızla Ereğli merkeze geleceksiniz. Buradan İvriz köyü tabelalarını takip ederek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.