Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Kelebek Bahçesinde sergilenen Kelebekler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

         Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Nerede?          

Kelebek Bahçesi, Konya ilinin Selçuk ilçesine bağlı Sille Parsana Mahallesinde bulunmaktadır. Alan olarak oldukça büyük bir yerdir gez gez bitmiyor. Aldığım bilgilere göre 385 bin m2 alana sahipmiş. Bahçe 4 bölümden oluşuyor.

Bu alanlar kelebeklerin pupa halinden ölümüne kadar her aşamasının yaşandığı üretim alanı, kapalı uçuş alanı, açık uçuş alanı ve kelebek müzesidir.

            Tropikal Kelebek Bahçesi Hakkında Bilgiler  

Bahçe 15 tür kelebeğe doğal yaşam alanı sunuyor. Bahçede 98 türe ait 20.000 adet bitki bulunmakta, kelebekler kendi nektar bitkileri etrafında uçarken gözleye biliyorsunuz. Bahçenin bulunduğu alanda ayrıca amfi tiyatro, mini sinema, gölet ve su havuzları, egzersiz ekipmanları, çocuk oyun elemanları, sirk ve go-kart alanları, sera ve botanik bahçeler, böcek ve kelebek müzeleri yer alıyor.

Kelebekler, böcekler (insecta) sınıfının pulkanatlılar (lepidoptera) takımına ait canlılardır. Kanatları mikroskobik pulların kiremit dizilişi şeklinde sıralanması ile örtülüdür. Bu pullar küçük sarsıntı ya da temas ile kopar ve dökülürler. 3 çift ayak ve 2 çift kanatları vardır.

         Kelebekler Gerçekten 1 Gün Mü Yaşıyor?          

Selçuklu Belediyesi tarafından vadide verilen broşürde, Dünya’da hiçbir kelebek bir gün yaşamaz. Kelebeklerin bir gün yaşıyor hikâyesi mayıs sineğinden gelmektedir. Mayıs sineği fizyolojik olarak kelebeklere çok benzediğinden onun ömrü bir gün olması kelebeklerin de ömrünün bir gün olduğu yanlış inancını doğurmuş.

Kelebekler türüne bağlı olarak 1 hafta ile 1 yıl arasında yaşarlar. Yaşamı yumurta, tırtıl, pupa ve kelebek olarak ele alırsak bu süre daha uzun olmaktadır. Kelebeklerin ömürleri hakkında birkaç örnek verecek olursak Türkiye’de yaşayan Sarı Bantlı Kadife (Nymphalis antiopa) ergin evrede 10 ay kadar yaşayabilmektedir.

Güney Amerika’da yaşayan bir güve olan Yuka güvesi (Prodoxus y-inversus) kelebek halinde 30 yıl kadar olabilmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere kelebeklerin ömrü 1 günden daha uzundur. kelebek bahçesinde ki kelebeklerin en iyi şartlarda yaşayabilmeleri için bahçe içinin tropikal kelebeklerin doğal yaşamlarında olduğu gibi 28° ve % 80 neme sahip olması gerekmektedir.

Bu şartlarda bahçe içindeki kelebeklerimiz en kısa 2-4 hafta yaşamaktadırlar. Idea leuconoe bilimsel isimli “Paper Kite” kelebeğinin 60 güne kadar yaşadığı bilinmektedir. Clipper (Parthenos sylvia) kelebeği ise 105 gün kadar yaşayabilmektedir.

       Kelebek Bahçesini Gezmeden Önemli Bilgi……  

Bahçe Gezisi tek yönlüdür. Yani gezdiğiniz yeri tekrar gezemiyorsunuz. Bu yüzden sizlere tavsiyemiz yavaş yavaş, tadını çıkartarak gezmenizdir. Bilgi ekranlarını ve yazıları inceleye inceleye, ortamın tadını çıkararak gezmenizi tavsiye Keyifli gezmeler..

    Tropikal Kelebek Bahçesi Giriş Ücreti 2024 Yılı   

 • Yetişkin: 75 TL
 • Öğrenci: 45 TL
 • Yabancı ziyaretçi: 150 TL
 • Aile ile birlikte gelen 0-6 yaş çocuklar için ücretsiz.
 • Engelli ve 65 yaş: 45 TL
 • Refakatçi (Engelli kimliğinde refakatçi hakkı vardır yazanların refakatçisi ücretsizdir)
 • Şehit yakını (Anne, Baba, Eş ve Çocuk) ücretsiz.
 • Gazilerimiz ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

            Tropikal Kelebek Bahçesi Ziyaret Saatleri          

Pazartesi günleri hariç, her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında açıktır.,

Bahçe Pazartesi günleri kapalıdır.

        Tropikal Kelebek Bahçesi’ne Nasıl Gidilir?         

Otobüs ile Gidecekler;  Alaadin Tepesi Parkı olarak bilinen yerden 47 numaralı otobüse binerek mekânın tam önünde inebilirsiniz.  Detaylı Yol Tarifleri ….

 • Fatih Işıklar minibüsü ile Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ne ulaşabilirsiniz.
 • Konya Havalimanı’ndan taksi ile 20 dakika içinde Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ne ulaşabilirsiniz.
 • Konya Tren Garı’ndan taksi ile 20 dakika içinde Konya Tropikal kelebek Bahçesi’ne ulaşabilirsiniz.
 • Konya Otogarından taksi ile 10 dakika içinde Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ne ulaşabilirsiniz.
 • Konya Büyükşehir Belediyesi 47 Numaralı otobüsü ile Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ne ulaşabilirsiniz.
 • Kültürpark veya Yazır hareket merkezinden 47 numaralı otobüs ile Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ne ulaşabilirsiniz.
 • Kültürpark’tan hareket eden 47 no’lu otobüs Nalçacı Cad. – Kerkük Cad. – Eski Manifaturacılar – Kent Plaza – Aydınlıkevler ve son olarak İsmail Kaya Caddesi’nde yer alan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ne ulaşıyor.
 • Yazır’dan hareket eden 47 no’lu otobüs Halil Ürün Cad. – Ahmet Yesevi Cad. ve İsmail Kaya Caddesi’nde yer alan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ne ulaşıyor.”

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.