Konya Yerköprü Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Konya Gezilecek Yerler

Konya Yerköprü Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Konya Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Konya Yerköprü Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri? hakkında bilgiler vereceğiz.

              Yer Köprü Şelalesi Hakkında Bilgiler               

Yer Köprü Şelalesi, Konya ilinin Hadim ilçesinde bulunuyor. Konya’ya uzaklığı 110 km’dir. Şelale, Konya il sınırları içerisinde olsa da Konya merkeze oldukça uzaktadır. Karaman iline daha yakındır.

Yer Köprü şelalesi, oluşum olarak, eski Göksu yatağı üzerindedir. Göksu Irmağı, burada yaklaşık 30 metre tabana dalmakta, nehrin üzerinde doğal bir köprü bulunmaktadır. Bu köprü şeklindeki yerin etrafı çok yüksek ve kayalarla (yaklaşık300-400 m.) çevrili olmasına rağmen, köprü kısmı oldukça düz ve çok sayıda bitkiyle adeta bir bahçe gibidir. Nehrin 30 metre kadar üstündeki bu köprüde, kayaların dibinden çıkan suyun, nehrin tabana daldığı tünelin çıkışına üstten dökülmesiyle şelale oluşmaktadır. Dolayısıyla şelaleyi oluşturan su, nehirden değil, bu köprü üzerindeki kaynaktan gelmektedir. Dolayısıyla kaynağın suyu yıl boyunca aynı kaldığı için, köprü üzerindeki bitki örtüsüne hiç bir zarar gelmemektedir.

OKUMALISIN  Yıldız Parkı (Yıldız Korusu) Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Kahvaltı?

                        Yer Köprü Şelalesine Nasıl Gidilir?         

Konya – Hadim yolunu takip ediyorsunuz, Konya çıkışından 121 km sonra Hadim’e 10 km kala soldan Aladağ köyü yolu ayrılıyor burada tabela var. Bu yoldan 29 km kadar ilerlendikten sonra sağda Bademli yol ayrımına gelinmektedir (yol ayrımında tabela var). Bademli yoluna dönülüp 600 m kadar ilerlenirse Yerköprü’ye ulaşılmaktadır. Konya’ya olan toplam uzaklık bu yoldan 150 km’dir.

Diğer bir yol ise Konya – Karaman yolunu takiben Konya çıkışından 60 km sonra sağdan Güneysınır İlçesi yolu ayrılmaktadır. Bu ayrımdan girilip 11 km kadar ilerlendikten sonra Elmasın köyüne gelinir. Güneysınır İlçesinden, 21 km sonra Kayaağzı köyüne, buradan 10 km sonra da Habiller köyüne gelinir. Habiller köyünden sonra yol ikiye ayrılmaktadır. Yollardan biri Karaman tarafına, diğeri ise Hadim tarafına gitmektedir.

Hadim tarafına giden yola girildikten 14 km sonra, soldan Bademli köyü yolu ayrımına gelinmektedir. Sola dönülüp 600 m kadar ilerlenirse Yerköprü’ye ulaşılır. Bu yolun Konya’ya olan toplam uzaklığı 116 km dir. Konya’dan özel araçla 2.5 saatte ulaşılabilmektedir. 3.Yol Karaman’dan otogar mevkisinden Pınarbaşı köyü, Kızılyaka Köyü ve Alanözü Beldesi, geçildikten sonra Habiller Köyü Hadim tarafına giden yola girildikten 14 km sonra, soldan Bademli köyü yolu ayrımına gelinmektedir. Sola dönülüp 600 m kadar ilerlenirse Yerköprü’ye ulaşılır.

OKUMALISIN  Kızılbük Plajı - Kızılbük Ahşap Evleri Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.