Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı Nerede – Nasıl Gidilir – Bilecik

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı Nerede – Nasıl Gidilir – Bilecik

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı ve Kim Tarafından Yapıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kervansaray, Bilecik merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Bilecik kent merkezine bağlı Vezirhan Beldesinde bulunmaktadır. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 17 km mesafede bulunmaktadır. Bilecik-Adapazarı karayolu üzerindedir.

Kervansarayın kitabesi olmamasından dolayı kesin yapım tarihi bilinmemektedir. Bazı kaynaklarda 17. Yüzyıl başarında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. Bazı kaynaklarda ise l655 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri olan Rüstem Paşa tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. Fakat Köprülü Mehmet Paşa’nın vakıf eseri olarak tapuda kaydı bulunmaktadır.

Kervansaray dikdörtgen planlı şekilde inşa edilmiştir. Yapımında taş ve tuğla kullanılmıştır. Simetrik planlıdır. Tipik hanlara örnektir. Üç bölümlü kervansarayın orta kısmı iki yandakilere göre biraz daha farklı inşa edilmiştir. Kervansaray 1912 yıllında yıkılmıştır. 2007 yıllına kadar kendi kaderine terk edilen bu yapı Kültür Turizm Bakanlığı tarafında 3 yıllık bir sürede restore edilmiştir. 2009 yıllında butik otele dönüştürme kararı alınmıştır.

        Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı Nerede?       

Kervansaray, Bilecik merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Bilecik kent merkezine bağlı Vezirhan Beldesinde bulunmaktadır. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 17 km mesafede bulunmaktadır. Bilecik-Adapazarı karayolu üzerindedir.

   Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayına Nasıl Gidilir?  

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Bilecik kent merkezinde kalkan Vezirhan araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile Bilecik merkezden gelmek isteyenler Adapazarı Bilecik Yolu/D160 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.