Körteke Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – AYDIN

Körteke Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – AYDIN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Körteke Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                           Körteke Kalesi Nerede?                            

Körteke Kalesi, Aydın İlinin Bozdoğan İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bozdoğan ilçesi Aydın il merkezine 69 km uzaklıkta bulunmaktadır. Körteke mahallesinin kuzey doğusunda bulunmaktadır.

Kalenin bulunduğu bölge yüksek bir tepe (Kale Tepe) üzerine kurulmuş İç Karya’nın leleg tipi tepe kentlerinden biridir. Bu kentin büyük olasılıkla Xyatis Kenti olduğu yönümde sonuçlar elde edilmiştir.

Yapılan araştırmalarda kale duvarları üzerinde birçok döneme ait izlere rastlanmıştır. Bu durum kalenin farklı dönemlerde sürekli olarak kullanıldığını göstermektedir. Özellikle Kayalık tepe üzerinde akropol yer almaktadır. Doğu ve batıda birer kule ile ortada bir sarnıç bulunmaktadır. Akropol M.Ö. 5. yy.a tarihlediğimiz, üç kuleli iç sur ile güneyden kuşatılmıştır.

OKUMALISIN  Oltu Kalesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saati - Erzurum

Binlerce yıl boyunca Bizans, Roma gibi farklı devletler tarafından kullanılagelen Körteke Kalesi her yıl yerli ve yabancı turistleriyle ilgisine uğramaktadır.

                         Körteke Kalesi Giriş Ücreti                        

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                     Körteke Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                   

Körteke Kalesi, Aydın İlinin Bozdoğan İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bozdoğan ilçesi Aydın il merkezine 69 km uzaklıkta bulunmaktadır. Körteke mahallesinin kuzey doğusunda bulunmaktadır.

Körteke Kalesine gitmek için öncelikle bozdoğan merkeze gelmek gerekiyor. Eğer hususi aracınızla gelecekseniz Bozdoğan merkezden tabelaları takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Şehirlerarası otobüs ile gelmek isteyenler öncelikle Aydın otogarına gelebilir. Buradan Bozdoğan minibüslerine binerek ulaşabilirsiniz.

Aydın ilinin bazı yerlere olan uzaklığı;

 • İZMİR 130 km uzaklıktadır ve yaklaşık 1,5 saat,
 • MUĞLA 101 km uzaklıktadır ve yaklaşık 1,5 saat
 • AFYON 347 km uzaklıktadır ve yaklaşık 4,5 saat
 • BALIKESİR 293 km uzaklıktadır ve yaklaşık 3,5 saat
 • ÇANAKKALE 449 km uzaklıktadır ve yaklaşık 6 saat
 • DENİZLİ 126 km uzaklıktadır ve yaklaşık 2 saat
 • MANİSA 156 km uzaklıktadır ve yaklaşık 2 saat
 • ISPARTA 293 km uzaklıktadır ve yaklaşık 3,5 saat
 • ANKARA 604 km uzaklıktadır ve yaklaşık 8 saat
 • İSTANBUL 685 km uzaklıktadır ve yaklaşık 9 saat
 • BURSA 442 km uzaklıktadır ve yaklaşık 6 saat uzaklıktadır
OKUMALISIN  Güney Kore Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.