Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Köşk Höyük Nerede – Nasıl Gidilir?

Köşk Höyük Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Köşk Höyük Nerede – Nasıl Gidilir? – Niğde Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Köşk Höyük Hakkında;

Köşk Höyük, Niğde ilinin Bor ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bor ilçesine bağlı Bahçeli kasabasında bulunmaktadır. Konum olarak Niğde ilinin 17 km güneyinde bulunmaktadır. Bahçeli Kasabası kuzeyinde kasaba merkezine yaklaşık 3 km mesafede yer almaktadır. Roma Havuzunun doğusunda bulunmaktadır.

Köşk Höyük’te 1981 yılından beri Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Niğde Müzesi arkeologları tarafından kazılar sürdürülmektedir. Yapılan bu kazılar neticesinde Bor ovasının en eski tarım ve hayvancılıkla uğraşan toplumunun (M.Ö.6050–4911) bu alana yerleştiği gözler önüne serilmektedir. Kayalık yamaç üzerinde yer alan bu alanda yerleşimin beş tabaka halinde olduğu bilgisine ulaşılmaktadır. Bu tabakalardan ilk dördü Geç Neolitik Devir, son yani en geç tabakası ise Erken Kalkolitik Devir’e aittir.

Her dönemin kendine göre bir yerleşim biçimi bulunmaktadır. Neolitik Dönemde genişletilen çok odalı küçük mekânlardan oluşan mimari mevcut iken, Kalkolitik Dönemde belli bir plana göre sokakların üstüne sıralanan bitişik düzendeki konutlar inşa edilmiştir. Bu dönem insanlarının, ölülerini konutların tabanına gömdükleri anlaşılmaktadır. Ölüleri kendilerine has farklı yöntemler ile gömmüşlerdir. Bu gömme tarzı Filistin, İsrail, Ürdün ve Güney Suriye’de MÖ 10000–8000 arasında görülmektedir.

OKUMALISIN  Milas Şeytan Yalısı Nerede – Nasıl Gidilir?

Köşk Höyük Nerede?

Köşk Höyük Niğde ilinin Bor ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bor ilçesine bağlı Bahçeli kasabasında bulunmaktadır. Konum olarak Niğde ilinin 17 km güneyinde bulunmaktadır. Bahçeli Kasabası kuzeyinde kasaba merkezine yaklaşık 3 km mesafede yer almaktadır. Roma Havuzunun doğusunda bulunmaktadır.

Köşk Höyük Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile Niğde merkezden gelmek isteyenler Hacı Sabancı Blv. ve Adana Niğde Yolu/D805 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Köşk Höyük Niğde-Adana yolu kenarında bahçelerin içerisinde yer almaktadır.

Toplu taşıma ile gitmek isteyenler merkezden ve bordan Bahçeli kasabası minibüsleri ile ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Terme Gezi Rehberi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Terme Gezi Rehberi Nerede – Nasıl Gidilir? – Samsun-Terme Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir