Kounos Antik Kenti – Kaya Mezarları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Kounos Antik Kenti – Kaya Mezarları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kounos Antik Kenti – Kaya Mezarları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vereceğiz.

                    Kounos Antik Kenti Nerede;                          

Muğla ilinin Ortaca ilçesinde bulunmaktadır. Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini birbirinden ayıran Dalyan Kanalları ve Alagöl kıyısındaki Çandır Mahallesi’nde bulunan antik kentin kaya mezarları, Yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi gösterilmektedir. Kaya Mezarları, 152 metre yükseklikteki tepeye kurulmuştur ve Kent surlarının kuzey yönünde olan Mezar Orta Çağ’dan kalmıştır.

               Kaunos Kaya Mezarları Hakkında;                 

Antik Kent, Kaya mezarlarıyla Ülkemizin en çok ilgi çeken ören yerlerinden biridir. Kaunos, ticari açıdan önemli bir liman kentiyken zamanla denizin alüvyonlarla dolmasıyla liman özelliğini kaybetmiştir.
Antik Kentte bulunan Surlar, limanın kuzeyinden başlayıp Dalyan Köyü’nün ilerisindeki sarp kayalığa kadar uzanmaktadır.

Kuzeybatı yönündeki sur duvarları Hellenistik Dönem’ den (MÖ 323-MÖ 30), limana doğru uzanan surlar ise Arkaik Dönem ‘den (MÖ 750–475) kaldığı bilinmektedir. Dalyan da görülebilen kaya mezarları MÖ IV. yüzyılda yapılmış, daha sonraları Roma döneminde de kullanılmıştır.

Akropolün eteğinde bir de antik kentin tiyatrosu bulunmaktadır. Antik Tiyatronun batı bölümünde bulunan yapı kalıntılarından biri de bazilika tipi kiliseye aittir, kentte bulunan diğer kalıntılar ise Roma hamamı ve tapınaktan oluşmaktadır. Kaonus Antik Kentinde İskeleden bakıldığında görülebilen kayalara oyulmuş kovuklar, Kaunos’a yük taşımak için antik limana yanaşan gemilere fener görevi gören dev ateşlerin yakıldığı yerler günümüze kadar gelmiştir. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kaunos Antik Kenti, kaya mezarları, 5 bin kişilik tiyatro, bazilika, hamam, agora ve Demeter Kutsal Tapınağı ile ziyaretçilerine adeta tarihte yolculuk yaptırıyor.

Kounos antik kenti – Kaya Mezarları

Kaunos Antik Kenti – Kaya Mezarları Giriş Ücreti 2024

Antik Kente Giriş Ücreti  70 TL’dir

Kaunos Antik Kenti – Kaya Mezarları Ziyaret Saatleri 

15 Nisan / 2 Ekim Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:30-Kapanış Saati: 19:30

3 Ekim / 14 Nisan Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:30-Kapanış Saati: 17:30

Tatil Günü: Haftanın 7 günü açıktır.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;

Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Bir yıl boyunca Müze kart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Kaunos Antik Kenti – Kaya Mezarlarına Nasıl Gidilir?

Muğla ilinin ortaca ilçesine bağlı olan KAUNOS Antik Kenti ve Kaya Mezarlarına gerek karayolu gerekse Havayoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

  • Ortaca-İstanbul arası 825 km
  • Ortaca–Ankara arası 700 km
  • Ortaca-–İzmir arası 325 km
  • Ortaca-Muğla arası 78 km
  • Ortaca–Marmaris Arası 90 km

Otobüsle gelecekler Ortaca otogarına geldikten sonra, Minibüs yardımıyla 15 dakika içinde gelebilirler.
Marmaris’ten gelmek isteyenler, Köyceğiz dolmuşlarıyla Köyceğiz’e gelip, daha sonra dalyan dolmuşlarına binerek gelebilirler,

Dalaman Havaalanı, Ortaca ’ya en yakın yerdir. İstanbul-Ankara’dan diret uçuşlar bulunmaktadır.

Dalaman Havaalanı—Ortaca arası 40 kilometredir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.