Anasayfa / Doğal Güzellikler / Köyceğiz Gezilecek Yerler – Köyceğiz Gezi Rehberi?

Köyceğiz Gezilecek Yerler – Köyceğiz Gezi Rehberi?

Sevgili  Seyyahlar bu yazımızda sizlere Köyceğiz Gezilecek Yerler – Köyceğiz Gezi Rehberi – Muğla Gezilecek Yerler? hakkında bilgiler vereceğiz.

                         Muğla – Köyceğiz Hakkında;                        

Muğla ilinin 13 ilçesinden biri olan Köyceğiz, Akdeniz ile Ege bölgesinin birleştiği bir noktada yer alıyor. Köyceğiz ilçesi, ismini İlçe sınırları içerisinde bulunan Köyceğiz Gölünden almaktadır. İlçe Nüfusu yaklaşık 34.000 civarındadır.

Muğla-Fethiye Karayolu’nun 60. km’sinde bulunmaktadır. Doğal güzellikler ve narenciye bahçeleri, doğal Bitki örtüsü içinde, sakin, turistik bir ilçedir. İlçe, Denizden yol ayırmaktadır. Köyceğiz İlçesinin çok sayıda tarihi öneme sahip kalıntısı ve turistlik öneme sahip gezilecek yerleri bulunmaktadır.

İlçe nüfusu geçimini tarım, hayvancılık, ormancılık, turizm ile sağlamaktadır. İlçenin en büyük gelir kaynağı tarımdır diyebiliriz. İlçenin diğer bir geçim kaynağı, gezginci diye tabir edilin arıcılıktır. Köyceğiz gölünü Akdeniz’e bağlayan Dalyan Boğazı’nda kefal balığı üretimi yapılmaktadır. Ayrıca İlçede alabalık tesisleri kurulu olup, üretimini sürdürmektedir.

Türkiye’nin Rize’ den sonra en çok yağış alan Köyceğiz’de kış yağmurlarının 2-3 ay sürdüğü görülmüştür. İlçeye ismin ide veren Köyceğiz Gölü İlçeye ayrı bir güzellik katmaktadır. Dağlardan inen 7 nehirle beslenen Köyceğiz Gölü ve çevresi doğal güzellikleriyle büyüleyici olan ilçedir Köyceğiz Gölü‘nün Akdeniz’le birleştiği yerde Kaunos şehri Karya’nın önemli limanlarından ve ticaret merkezlerinden biri olmuştur.

                                  Köyceğiz Gölü                                        

Köyceğiz Gölü, ilçeye gelen ziyaretçilerin gezmek için gittiği en önemli yerlerden biri haline gelmiştir. Göl, tatlı su gölüdür ve 53 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Köyceğiz Gölü, Ayaklı göl sınıfına girmektedir. İlginç bir bilgi bu göl sınıfına giren Dünya üzerinde sadece 7 adet göl bulunmaktadır. Bu tip ayaklı göller doğal bir yol ile denize bağlanırlar. Köyceğiz Gölü, Fazla suyunu 10 km. uzunluğundaki Dalyan kanalı Akdeniz’e boşaltıyor. Boğazın ucunda Sülüngür adlı, tatlı-tuzlu su karışımı küçük bir lagün gölü daha var. Bu göl kefallerin yumurtlama yeridir. Deniz kıyısı ise 50 ile 200 metre arasında değişen genişlikte ve 5,5 Km. uzunlukta çok güzel bir kumsalla süsleniyor.

Göl ve çevresi ziyaretçiler için nefis görüntüler sunuyor. Göl’de Sörf, yelken, kürek gibi su sporları yapabilir, Akşam üzeri veya gece sandal gezisine çıkabilirsiniz. Gölde tekne turu da size keyifli anlar yaşatacaktır.

         Köyceğiz’de Neler Yapılır –  Gezilecek Yerleri?        

Köyceğiz İlçesi, gibi küçük ve sakin bir yerleşim yeri olduğundan çok fazla bir etkinlik bulunmuyor, buraya gelenler sessiz ve sakinliğin tadını çıkartıyor. Mesela gece hayatı sınırlıdır. Eğer gece hayatını seviyorsanız Köyceğiz beklentilerinizi karşılayamayabilir.
Ancak sakin ve huzurlu bir ortam arıyorsanız burası tam size göre. Göl kenarında uzun uzun yürüyüşler yapabilir, bisiklet kiralayarak şehri turlayabilir, yüzme biliyorsanız gölde yüzebilirsiniz, Tekne turlarına katılabilirsiniz.

OKUMALISIN  Yalıkavak Küdür Halk Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

                     Köyceğiz’de Gezilecek Yerler?                            

                                   İz Tuzu Plajı                                                 

İz tuzu Plajı, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı Dalyan yakınlarında yer alan altın sarı kumsalı ile dünyaca ünlü bir plajdır. Plaj o kadar ünlü ki The Times gazetesi, 6 aylık bir araştırmanın sonucunda doğa harikası, Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı Dalyan’daki İz tuzu Plajı’nı, “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” ilan edilmiştir.

Dalyan İz tuzu Plajı, Radar tepesinin eteğinden Dalyan Boğaz’ına kadar 5 bin 400 metre uzunluğundadır. Bu kumsala Caretta Caretta (Loggerhead) türü deniz kaplumbağaları yumurta bıraktıkları için Mayıs’tan Eylül’e akşam 20.00’den sabah 08.00’e kadar plajdan yararlanamıyorsunuz.

İztuzu Plajı Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ.

                                   Yuvarlak Çay                                           

Dalyanda yakın gezilecek yerler arasında Yuvarlak cay var. Suyu buz gibi orada yüzmek için biraz yürekli olmak gerekir gerçekten çok soğuk. Çayın yanında yemek yiyebileceğim de bir suru tesis var. Fiyatlar da öyle yedikten sonra içine oturacak kadar pahalı değil. Görülmesi şiddetle tavsiye edilir.

Yuvarlak Çay Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                              Kaplumbağa Hastanesi                            

Birde kara yolunda gidildiğinde caretta’ların hastanesi var. Yaralı olan hayvanlar oraya getirilip tedavi ediliyor. Çocuklu aileler için gerçekten görülmesi gereken bir yer.

                                Kaunos Antik Kenti                                

Muğla Dalyan’a yakın Köyceğiz sınırları içinde bulunan, bir diğer adı da “Kbid” olan antik kent. Dalyan Boğazı’nın öbür yakasında bulunan kent bir mitosa göre Miletus’un ikiz çocuklarından biri olan Kaunos tarafından Karya- Likya sınırında kurulmuştur. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kaunos Antik Kenti, kaya mezarları, 5 bin kişilik tiyatro, bazilika, hamam, agora ve Demeter Kutsal Tapınağı ile ziyarete gelenleri tarihte yolculuk yaptırıyor.

Kounos Antik Kenti Hakkında Detaylı Bilgi İçin  Tıklayınız…

                                  Kaunos Kral Mezarları                         

Geçmiş yıllardan günümüze kalan en önemli tarihi eserler arasında gösterilmektedir. Balıklar Dağı’nın güney kayalıklarında taşların oyulmasıyla yapılan muhteşem anıt mezarlar 2500 yıldır oradalar.

OKUMALISIN  Bakırköy Botanik Parkı Nerede - Nasıl Gidilir?

Kayalıkların sağ tarafında altı adet tapınak tipli mezar kayaların ince ince bir heykeltıraş inceliğiyle oyularak yapılmıştır. Hünerli taş ustalarının ellerinden çıkmış kaya mezarları parmak ısırtacak kadar güzelliktedir. Antik mezarlardaki bu taş işçiliğini günümüzde hiçbir yerde bulamazsınız.

Kounos Antik Kenti ve Kaunos Kaya Mezarları Gezisi İçin Tıklayınız

                        Sülüklü Göl (Sülüngür Gölü)                

Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e bağlayan Köyceğiz–Dalyan kanalının lagün şeklinde oluşturduğu en güzel göldür, Sülüngür Gölü. Kaplumbağalar için önemli bir yumurtlama alanıdır.

Dalyan Sülüngür Gölü Hakkında Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

Çam ağaçlarıyla çevrili bu güzel alanın Uzunluğu 2 kilometreyi, genişliğiyse 1,5 kilometreyi bulmaktadır. Sülüngür gölünü ziyaret için en güzel zaman gün batımı saatleridir.

         Sultaniye KaplıcalarıÇamur Banyosu Dalyan      

Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e ulaştıran Dalyan Boğazı ile birleştiği yere yakın bir yerdedir. Dalyan’a 4 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.  Çamur Banyosu, Bilimsel açıdan bir kanıtı olmasa da yerli halk tarafından faydası olduğu söylenmektedir.

Çamuru vücudunuza sürdüğünüz de kırışıklıkların azaldığı ve derinin gerildiği söyleniyor. Ayrıca, Romatizma hastalıklarına, Bel ağrılarına, Metabolizma bozukluklarına ve cilt hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

 Sultaniye Kaplıcaları – Çamur Banyosu Hakkında Detaalı Bilgi İçin TIKLAYINIZ…

                       Köyceğiz’e Nasıl Gidilir;                              

  • İstanbul’a 740 km uzaklıkta olan şehir, araçla gelmek istediğinizde ortalama 9 saat sürüyor. Uçakla 1,5 saat sürmektedir.
  • Ankara’ya ’ya uzaklığı ise 615 km olan şehir, karayoluyla ortalama 7,5 saatlik bir mesafeye sahip. Uçakla 1saat 15 dakika sürmektedir.
  • İzmir’e ise 240 km uzaklıkta. Muğla’ya 60 km, Dalaman’a 30 km, Dalyan’a 25 km, Marmaris’e 60 km, Fethiye’ye 70 km, Göçek’e 45 km ve Ortaca ’ya 20 Km mesafede bulunuyor.

Dalaman Havaalanından yaklaşık 30 km’lik kara yolu ulaşımıyla Köyceğiz’e ulaşabilirsiniz
Otobüs seferlerini tercih edenlerden iseniz düzenli olarak şehre seferlerin düzenlendiğini belirtebiliriz. Marmaris ve Muğla merkezden de düzenli otobüs seferlerinin bulunduğu ilçeye otobüsle gelmek isterseniz Kâmil Koç ve Pamukkale firmaları ile direkt Köyceğiz’de olabilirsiniz.

Karayolu ile Muğla-Fethiye karayolu izlenerek, Muğla’dan Gökova’ya inilip Marmaris’e ayrılmadan Fethiye yönüne devam ederek ulaşım mümkün. Yaklaşık 30 km sonra sağınızda kalan Köyceğiz Gölü’nü görüyorsunuz. Anayoldan 1 km içeridedir.

İstanbul yönünden gelecekler, Yalova-Bursa-Susurluk-Manisa-İzmir-Aydın-Muğla üzerinden, 26 km daha devam edilerek Köyceğiz’e ulaşım mümkün.

Ankara’dan gelecekler, Afyon-Denizli-Muğla, üzerinden Marmaris girişinden girmeyip 26 km daha devam edilerek ulaşılıyor. Altta bulunan haritayıda kullanarak navigasyon eşliğinde de kolayca gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir