Köyceğiz Sandras Dağı Nerede – Nasıl Gidilir – Muğla Gezilecek Yerler?

Köyceğiz Sandras Dağı Nerede – Nasıl Gidilir – Muğla Gezilecek Yerler?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Köyceğiz Sandras Dağı Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Köyceğiz’de Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

                              Sandras Dağı Nerede?                   

Muğla ilinin Köyceğiz ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Sandros Dağının Doğu ve güneydoğusunda Dalaman Çayı, güneybatısında Namnam Çayı, kuzeyde Beyağaç ve güneyde Köyceğiz ilçe merkezleri bulunmaktadır. Bir bölümü de Denizli sınırlarına giriyor.

           Köyceğiz Sandras Dağı Hakkında Bilgiler            

Sandras Dağı, Toros Dağları’nın batı ucunda Köyceğiz Gölü’nün hemen kuzeyinde yer alır. En yüksek noktası Çiçekbaba Tepesi olan alanın güney yamaçlarında yerleşim birimleri daha yoğundur. Genelde orman ve makiliklerle kaplı alanda anıtsal nitelikli çok sayıda ağaç bulunur.

Sandros Dağının Yüksekliği 2295 metreyi bulmaktadır. Bu nedenle de kış turizmi acısından oldukça elverişli bir bölge içerisinde bulunuyor. Sandras Dağı, Gölgeli, Altınsivrisi ve Beşparmak zirvelerinin bulunduğu noktada yer almaktadır. Kış sporları ve dağcılar için son derece uygun bir noktadır. Sandros Dağında gerek dağcılık gerek Kamp kurmak için de çok sayıda ziyaretçi gelmektedir.

Ocak-Nisan kış döneminde kar yağışının yaşandığı bölgede hem kış sporları adı altında kayak yapanları görebilirsiniz. Sandros Dağı-Altınsivri Tepesi’nin hemen altında yer alan düz arazide kamp kurmak için gelinmektedir. Bölgede gezerken Arıcılık faaliyeti yürüten çok sayıda kişileri göreceksiniz.

Sandros Dağında Karşınıza birçok ağaç ve bitki çeşidi çıkmaktadır, Ardıç, kızılçam, karaçam, karışık iğne ve geniş yapraklı ormanlar, sığla. Ve birçok ağaç ve bitki türü bulunuyor. Dağın, alt kısmında kızılçam daha yüksek kesimlerde ise karaçam ormanları yer alır.

Muğla’nın en yüksek tepesi olan Sandras, bir yandan gelenleri yaz sıcağında serinletirken; bir yandan da meraklılarına zirvede safari keyfi yaşatıyor. Sandras dağının zirvesine 500 m kala eteğindeki Kartal Gölet’i bulunmaktadır.

Kartal Gölü, anıt ağaçları ve Ağla Yaylası’yla Muğla’nın en yüksek dağı olan Sandras, bünyesinde karşımıza çıkan sürprizlerden biri olarak gözümüze çarpıyor.

                      Köyceğiz’de Gezilecek Yerler                     

                                  1-Köyceğiz Gölü                                    

Köyceğiz Gölü, ilçeye gelen ziyaretçilerin gezmek için gittiği en önemli yerlerden biri haline gelmiştir. Göl, tatlı su gölüdür ve 53 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Köyceğiz Gölü, Ayaklı göl sınıfına girmektedir. İlginç bir bilgi bu göl sınıfına giren Dünya üzerinde sadece 7 adet göl bulunmaktadır. Bu tip ayaklı göller doğal bir yol ile denize bağlanırlar.

Köyceğiz Gölü, Fazla suyunu 10 km. uzunluğundaki Dalyan kanalı Akdeniz’e boşaltıyor. Boğazın ucunda Sülüngür adlı, tatlı-tuzlu su karışımı küçük bir lagün gölü daha var. Bu göl kefallerin yumurtlama yeridir. Deniz kıyısı ise 50 ile 200 metre arasında değişen genişlikte ve 5,5 Km. uzunlukta çok güzel bir kumsalla süsleniyor

                                  2-İz tuzu Plajı                                  

İz tuzu Plajı, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı Dalyan yakınlarında yer alan altın sarı kumsalı ile dünyaca ünlü bir plajdır. Plaj o kadar ünlü ki The Times gazetesi, 6 aylık bir araştırmanın sonucunda doğa harikası, Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı Dalyan’daki İz tuzu Plajı’nı, “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” ilan edilmiştir. İztuzu Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

Dalyan İz tuzu Plajı, Radar tepesinin eteğinden Dalyan Boğaz’ına kadar 5 bin 400 metre uzunluğundadır. Bu kumsala Caretta Caretta (Loggerhead) türü deniz kaplumbağaları yumurta bıraktıkları için Mayıs’tan Eylül’e akşam 20.00’den sabah 08.00’e kadar plajdan yararlanamıyorsunuz.

                                    3-Yuvarlak Çay                             

Dalyanda yakın gezilecek yerler arasında yuvarlak cay var. Suyu buz gibi orada yüzmek için biraz yürekli olmak gerekir gerçekten çok soğuk. Çayın yanında yemek yiyebileceğim de bir suru tesis var. Fiyatlar da öyle yedikten sonra içine oturacak kadar pahalı değil. Görülmesi şiddetle tavsiye edilir. Yuvarlak Çay Nerede – Nasıl Gidilir ?

                                   4-Kaplumbağa Hastanesi                 

Birde kara yolunda gidildiğinde caretta’ların hastanesi var. Yaralı olan hayvanlar oraya getirilip tedavi ediliyor. Çocuklu aileler için gerçekten görülmesi gereken bir yer.

                                    5-Kaunos Antik Kenti                            

Muğla Dalyan’a yakın Köyceğiz sınırları içinde bulunan, bir diğer adı da “Kbid” olan antik kent. Dalyan Boğazı’nın öbür yakasında bulunan kent bir mitosa göre Miletus’un ikiz çocuklarından biri olan Kaunos tarafından Karya- Likya sınırında kurulmuştur. Kounos Antik Kenti ve Kaunos Kaya Mezarları Nerede – Nasıl Gidilir?

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kaunos Antik Kenti, kaya mezarları, 5 bin kişilik tiyatro, bazilika, hamam, agora ve Demeter Kutsal Tapınağı ile ziyarete gelenleri tarihte yolculuk yaptırıyor.

                                   6-Kaunos Kral Mezarları                     

Geçmiş yıllardan günümüze kalan en önemli tarihi eserler arasında gösterilmektedir. Balıklar Dağı’nın güney kayalıklarında taşların oyulmasıyla yapılan muhteşem anıt mezarlar 2500 yıldır oradalar. Kounos Antik Kenti ve Kaunos Kaya Mezarları Nerede – Nasıl Gidilir?

Kayalıkların sağ tarafında altı adet tapınak tipli mezar kayaların ince ince bir heykeltıraş inceliğiyle oyularak yapılmıştır. Hünerli taş ustalarının ellerinden çıkmış kaya mezarları parmak ısırtacak kadar güzelliktedir. Antik mezarlardaki bu taş işçiliğini günümüzde hiçbir yerde bulamazsınız.

                         7-Sülüklü Göl (Sülüngür Gölü)                   

Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e bağlayan Köyceğiz–Dalyan kanalının lagün şeklinde oluşturduğu en güzel göldür, Sülüngür Gölü. Kaplumbağalar için önemli bir yumurtlama alanıdır. Sülüklü Göl Nerede – Nasıl Gidilir?

Çam ağaçlarıyla çevrili bu güzel alanın Uzunluğu 2 kilometreyi, genişliğiyse 1,5 kilometreyi bulmaktadır. Sülüngür gölünü ziyaret için en güzel zaman gün batımı saatleridir.

  8-Sultaniye KaplıcalarıÇamur Banyosu Dalyan 

Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e ulaştıran Dalyan Boğazı ile birleştiği yere yakın bir yerdedir. Dalyan’a 4 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.  Çamur Banyosu, Bilimsel açıdan bir kanıtı olmasa da yerli halk tarafından faydası olduğu söylenmektedir. Muğla Sultaniye Kaplıcaları – Çamur Banyosu

Çamuru vücudunuza sürdüğünüz de kırışıklıkların azaldığı ve derinin gerildiği söyleniyor. Ayrıca, Romatizma hastalıklarına, Bel ağrılarına, Metabolizma bozukluklarına ve cilt hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir

                      Köyceğiz Sandras Dağı Nasıl Gidilir?        

Muğla ilinin Köyceğiz ilçesinde bulunan dağa gitmek için öncelikle Köyceğiz ilçesine gelmelisiniz, Köyceğiz-Yeşilköy mahallesinden yayla köyüne giden yoldan devam ederek, dağın zirvesine doğru gidebilirsiniz.

                          Köyceğiz’e Nasıl Gidilir?                                

İzmir’e ise 240 km uzaklıkta. Muğla’ya 60 km, Dalaman’a 30 km, Dalyan’a 25 km, Marmaris’e 60 km, Fethiye’ye 70 km, Göçek’e 45 km ve Ortaca ’ya 20 Km mesafede bulunuyor.

Karayolu ile Muğla-Fethiye karayolu izlenerek, Muğla’dan Gökova’ya inilip Marmaris’e ayrılmadan Fethiye yönüne devam ederek ulaşım mümkün. Yaklaşık 30 km sonra sağınızda kalan Köyceğiz Gölü’nü görüyorsunuz. Anayoldan 1 km içeridedir.

İstanbul yönünden gelecekler, Yalova-Bursa-Susurluk-Manisa-İzmir-Aydın-Muğla üzerinden, 26 km daha devam edilerek Köyceğiz’e ulaşım mümkün.

Ankara’dan gelecekler, Afyon-Denizli-Muğla, üzerinden Marmaris girişinden girmeyip 26 km daha devam edilerek ulaşılıyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.