Koza Han Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – BURSA

Koza Han Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – BURSA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Koza Han Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Han’ın Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

15. yüzyılda II. Bayezid tarafından mimar Abdül ula bin Pulat Şah‘a İstanbul’daki eserlerine vakıf olarak Bursa’da yaptırılmış bir handır. Ulu Cami ile Orhan Cami arasında bulunmaktadır. Koza Han’ın avlusunun tam ortasında bir mescit ve altında şadırvanıyla, iki katlı ve toplam 95 odalı iş hanıyla birlikte yapıldığı dönemin en önemli ticaret merkezidir.

Han, Geçmişten Günümüze Yeni Han, Beylik Han, Yeni Kervansaray, Simkeş Han, Han-ı Cedid, Han-ı Cedid-i Amire gibi birçok isimle anılmış, Han içerisinde yoğun olarak ipek tüccarlarının ticaret yapmasından dolayı Koza Han ismiyle günümüze ulaşmıştır.

Günümüzde iki katında bulunan toplam 95 mağazasında kaliteli, çeşitli ipek kumaşlar, ipek eşarplar, ipek şallar, hazır giyim ürünleri, aksesuarların yanında sanatsal ürünler, çeyiz ve ev tekstili ürünleri, Kıyafet, tasarım, moda, gümüş ve hediyelik eşya satan bir yer konumundadır.

Avlusunda Çınar Ağcı altında Dinlenme alanları, Çay-Kahve içme mekânlarıyla Bursa’ya Geldiğinizde veya Ulu Cami’ye Uğradığınızda gelip gezebileceğiniz kahve içebileceğiniz bir yerdir.

                       Koza Han Giriş Ücreti                            

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                   Koza Han Ziyaret Saatleri                         

Han, Haftanın 6 günü Saat 08.00-20.00 arası;

Pazar Günü ise, 10:30 – 18:30 saatleri arasında açıktır.

                   Koza Han’a Nasıl Gidilir?                        

Bursa ilinin Osmangazi ilçesinde Ulu Cami ile Orhan Cami arasında merkezi bir konumdadır. Ulaşım açısından çok kolay bulunmaktadır. Koza Han’a Ulu Cami yanından Orhangazi Parkı’ndan yürüyerek girebilirsiniz. Koza Han, Atatürk Caddesi’ne oldukça yakın bir mesafededir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.