Anasayfa / Doğal Güzellikler / Kozak Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp – Piknik – İzmir

Kozak Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp – Piknik – İzmir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kozak Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp & Piknik Alanları  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Kozak Yaylası Nerede?         

Kozak Yaylası, İzmir il sınırları içerisinde Bergama-Ayvalık ilçe merkezleri arasında, Bergama’ya yaklaşık 20 km mesafede, deniz seviyesinden yüksekliği 500-1000 metre yüksekliktedir. Çam fıstığı ve dokumaları ile ünlü olup, İzmir ilinin en önemli yayla turizmi merkezlerindendir.

Kozak Yaylası Hakkında Bilgiler

Madra Dağı’nın 1344 metrelik yükseğinde, Ege Denizi ve Midilli Adası manzaralı, binlerce hektarlık alanı kaplayan Piknik, Kamp, Doğa Yürüyüşü ve muhteşem manzarasıyla Ege bölgesinin meşhur bir yaylalarından biridir. Trekking için çok uygun alanlar bulundurmaktadır.

Kozak Yaylası, Balıkesir ve İzmir illeri arasında kalmaktadır. Bu sebeple her iki ilden de yoğun ilgi görmektedir. Kozak Yaylası, Çok eski Yıllardan, Bergama Krallığı’ndan günümüze kadar fıstık çamı ormanları ile kaplı olduğu bilinmektedir. Çam ormanları ile kaplı yayladan yılda 800 tondan fazla çam fıstığı elde ediliyor. Çam fıstığı, yurt içindeki ihtiyacın %80’inin karşıladığı gibi yurt dışına da ihraç ediliyor. Bu yüzden gerek ekonomi olarak gerekse doğal güzelliği olarak yöre halkı tarafından büyük ilgi görmektedir.

Kozak Yayılasının ekonomiye bir başka katkısı ise, çok sayıda taş ocağını içinde barındırması. Çevre düzenlemelerinde kullanılan, kaldırım yapımı, dekorasyon gibi çok çeşitli alanlarda kullanılan granit, bölgenin en önemli geçim kaynaklarını oluşturmaktadır. İzmir ilinin yoğun trafiğinden kaçmak isteyen doğa severler için, özelliklede hafta sonları büyük ilgi görüyor. Köylülerle sohbet etme imkânı bulursanız 2500 yıllık tarihiyle kozak yaylasının değerini sizlere anlatacaklardır.

OKUMALISIN  Van Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Kozak yaylasına çıkarken yol kenarında bol bol çeşmeyle, alabalık tesisleri ve küçük çaplı kafeler bulabilirsiniz.

Kozak Yaylası Kamp Alanları Hakkında

Son yıllarda büyük ilgi duyulan kamp sevgisi insanların doğayla iç içe olma fırsatını bizlere sunmaktadır. Kamp severler için müthiş bir yerdir, Çok geniş alan olmasından dolayı kimsenin kimseyi rahatsız etmeden özgürce vakit geçireceği alanlar barındırmaktadır.

Kozak Yaylasında kamp yapılacak yerlerden bahsedersek, Kozak yaylasının zirvesine kadar çıktığınızda küçük bir kafeterya göreceksiniz, yetkililerle görüştüğünüz zaman sizlere kamp için yardımcı olacaklardır. Bir başka seçenek ise, Ayvalık tarafından geliyorsanız yolun solunda kalan mesire alanı var. Bu alanda kamp yapabilir mangal ve semaver keyfi yaşayabilirsiniz.

Kozak Yaylasında Gezilecek Yerler?

Kozak Yaylasında gezmek isterseniz gideceğiniz birkaç yer bulunuyor, Bunlar; Yukarıbey Köyü, Kozak bölgesinin en büyük yerleşim yeri Yukarıbey Köyü’dür. Köy meydanında birkaç işletme de mevcut buradan çeşitli alışverişler yapabilirsiniz. Kaplan Köyü, Kaplan Köyü’nde ise görebileceğiniz yer ise anıt çınar ağacı Kozak bölgesinde görülecek yerler arasında yer almaktadır. Bağyüzü Köyü, Kozak Yaylası’nın kuzeyinde yer alan bu köyde ilginç bir kaya üzerine işlenen Atatürk heykeli göze çarpıyor. Burayı gezebilirsiniz. Bir başka gezilecek yer ise, Perperene Antik Kentidir. Ayvalık ile Bergama arasında yer alan Kozak Yaylasında bulunan antik yerleşimde Antik tiyatro, tapınak ve sur kalıntıları görebilirsiniz.

OKUMALISIN  İnceğiz Mağaraları ve Mesire Alanı Nerede - Nasıl Gidilir - İstanbul?

   Kozak Yaylasına Nasıl Gidilir?  

Kozak Yaylası’na hem İzmir hem de Ayvalık tarafından gidebilirsiniz.

İzmir’den gidecekler, İzban’la Aliağa’da inip, Aliağa’dan 835 numaralı otobüslere binip Bergama merkeze ulaşabilirsiniz. Bergama’dan yaylaya giden minibüsler vasıtasıyla ulaşabilirsiniz Bergama ile Kozak Yaylası arasındaki mesafe de yaklaşık 20 kilometre.

Ayvalık’tan gidecekler, Ayvalık ilçe merkezinden Ayvalık çıkışına doğru devam ettiğinizde yakınlarındaki yol ayrımından Kozak tabelasını takip etmeniz gerekiyor. Yaklaşık 50 dakika süren bir yolculukla yaylaya varıyorsunuz.

_____________________________________________________________________________________

İzmir Nerede?

İzmir İlçeleri

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir Gezi Rehberi

İzmir Kahvaltı Mekanları

İzmir Piknik Alanları

İzmir Tarihi

İzmir Etkinlikleri

Aliağa Gezilecek Yerler

Balçova Gezilecek Yerler

Bayındır Gezilecek Yerler

Bayraklı Gezilecek Yerler

Bergama Gezilecek Yerler

Beydağ Gezilecek Yerler

Bornova Gezilecek Yerler

Buca Gezilecek Yerler 

Çeşme Gezilecek Yerler

Çiğli, Dikili Gezilecek Yerler

Foça Gezilecek Yerler

Gaziemir Gezilecek Yerler

Güzelbahçe Gezilecek Yerler

Karabağlar Gezilecek Yerler

Karaburun Gezilecek Yerler

 Karşıyaka Gezilecek Yerler

Kemalpaşa Gezilecek Yerler

 Kınık Gezilecek Yerler

Kiraz Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler

 Menderes Gezilecek Yerler

Menemen Gezilecek Yerler

Narlıdere Gezilecek Yerler

Ödemiş Gezilecek Yerler

Seferihisar Gezilecek Yerler

Selçuk Gezilecek Yerler

Tire Gezilecek Yerler

Torbalı Gezilecek Yerler

Urla Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir