Anasayfa / Doğal Güzellikler / Kozak Yaylası Nerede-Nasıl Gidilir?

Kozak Yaylası Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kozak Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir? – İzmir Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vereceğiz.

Kozak Yaylası Nerede;

İzmir il sınırları içerisinde Bergama-Ayvalık ilçe merkezleri arasında, Bergama’ya yaklaşık 20 km mesafede, deniz seviyesinden yüksekliği 500-1000 metre yüksekliktedir. Çam fıstığı ve dokumaları ile ünlü olup, İzmir ilinin en önemli yayla turizmi merkezlerindendir.

Kozak Yaylası Hakkında;

Madra Dağı’nın 1344 metrelik yükseğinde, Ege Denizi ve Midilli Adası manzaralı, binlerce hektarlık alanı kaplayan Piknik, Kamp, Doğa Yürüyüşü ve muhteşem manzarasıyla Ege bölgesinin meşhur bir yaylalarından biridir. Trekking için çok uygun alanlar bulundurmaktadır.

Kozak Yaylası, Balıkesir ve İzmir illeri arasında kalmaktadır. Bu sebeple her iki ilden de yoğun ilgi görmektedir. Kozak Yaylası, Çok eski Yıllardan, Bergama Krallığı’ndan günümüze kadar fıstık çamı ormanları ile kaplı olduğu bilinmektedir. Çam ormanları ile kaplı yayladan yılda 800 tondan fazla çam fıstığı elde ediliyor. Çam fıstığı, yurt içindeki ihtiyacın %80’inin karşıladığı gibi yurt dışına da ihraç ediliyor. Bu yüzden gerek ekonomi olarak gerekse doğal güzelliği olarak yöre halkı tarafından büyük ilgi görmektedir.

OKUMALISIN  Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen Tüm Sorular / Cevapları

Kozak Yayılasının ekonomiye bir başka katkısı ise, çok sayıda taş ocağını içinde barındırması. Çevre düzenlemelerinde kullanılan, kaldırım yapımı, dekorasyon gibi çok çeşitli alanlarda kullanılan granit, bölgenin en önemli geçim kaynaklarını oluşturmaktadır. İzmir ilinin yoğun trafiğinden kaçmak isteyen doğa severler için, özelliklede hafta sonları büyük ilgi görüyor. Köylülerle sohbet etme imkânı bulursanız 2500 yıllık tarihiyle kozak yaylasının değerini sizlere anlatacaklardır.

Kozak yaylasına çıkarken yol kenarında bol bol çeşmeyle, alabalık tesisleri ve küçük çaplı kafeler bulabilirsiniz.

Kozak Yaylası ve Kamp

Son yıllarda büyük ilgi duyulan kamp sevgisi insanların doğayla iç içe olma fırsatını bizlere sunmaktadır. Kamp severler için müthiş bir yerdir, Çok geniş alan olmasından dolayı kimsenin kimseyi rahatsız etmeden özgürce vakit geçireceği alanlar barındırmaktadır.

Kozak Yaylasında kamp yapılacak yerlerden bahsedersek, Kozak yaylasının zirvesine kadar çıktığınızda küçük bir kafeterya göreceksiniz, yetkililerle görüştüğünüz zaman sizlere kamp için yardımcı olacaklardır. Bir başka seçenek ise, Ayvalık tarafından geliyorsanız yolun solunda kalan mesire alanı var. Bu alanda kamp yapabilir mangal ve semaver keyfi yaşayabilirsiniz.

Kozak Yaylasında Gezilecek Yerler;

Kozak Yaylasında gezmek isterseniz gideceğiniz birkaç yer bulunuyor, Bunlar; Yukarıbey Köyü, Kozak bölgesinin en büyük yerleşim yeri Yukarıbey Köyü’dür. Köy meydanında birkaç işletme de mevcut buradan çeşitli alışverişler yapabilirsiniz. Kaplan Köyü, Kaplan Köyü’nde ise görebileceğiniz yer ise anıt çınar ağacı Kozak bölgesinde görülecek yerler arasında yer almaktadır. Bağyüzü Köyü, Kozak Yaylası’nın kuzeyinde yer alan bu köyde ilginç bir kaya üzerine işlenen Atatürk heykeli göze çarpıyor. Burayı gezebilirsiniz. Bir başka gezilecek yer ise, Perperene Antik Kentidir. Ayvalık ile Bergama arasında yer alan Kozak Yaylasında bulunan antik yerleşimde Antik tiyatro, tapınak ve sur kalıntıları görebilirsiniz.

OKUMALISIN  Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası Nerede - Nasıl Gidilir?

Kozak Yaylasına Nasıl Gidilir;

Kozak Yaylası’na hem İzmir hem de Ayvalık tarafından gidebilirsiniz.

İzmir’den gidecekler, İzban’la Aliağa’da inip, Aliağa’dan 835 numaralı otobüslere binip Bergama merkeze ulaşabilirsiniz. Bergama’dan yaylaya giden minibüsler vasıtasıyla ulaşabilirsiniz Bergama ile Kozak Yaylası arasındaki mesafe de yaklaşık 20 kilometre.

Ayvalık’tan gidecekler, Ayvalık ilçe merkezinden Ayvalık çıkışına doğru devam ettiğinizde yakınlarındaki yol ayrımından Kozak tabelasını takip etmeniz gerekiyor. Yaklaşık 50 dakika süren bir yolculukla yaylaya varıyorsunuz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir