Kozan Sis Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Kozan Sis Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kozan Sis Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? Adana Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Kozan Sis Kalesi

Kozan (Sis) Kalesi, Adana ilinin Kozan ilçe merkezinde bulunmaktadır. Tarihte Sis Kalesi olarak anılan kale, Assurlular tarafından yapıldığı söylenmektedir. Kale duvarlarında, Assur, Pers, Roma ve Ermeni dillerinde onarım yıllarını belirten yazıtlar bulunması çok farklı uygarlıklara ev sahipliği yaptığını göstermektedir.

Kozan Sis Kalesi Hakkında;

Kozan (sis)Kalesi Kilikya Ovasındaki Saimbeyli’den Feke’ye ulaşan stratejik yol üzerinde bulunmaktadır. Kilikya’daki Ermenilere başkentlik yapan bu yapıda, kalenin eteğinde bulunan ikinci bir sur kalıntısında; kilise, kütüphane, misafirhane ve keşiş odaları bulunmuştur. Hıristiyanlık dünyasında çok önemli bir yeri olan bu manastırda vaktiyle “pelesenk” denilen vaftiz yağı çıkarıldığı tarih kitaplarında yazmaktadır.

Kozan (Sis) Kalesi’in yuvarlak duvarları, bir uçtan bir uca 6 km. uzunluğundadır. Kalenin, 44 kulesi ve burcu bulunmaktadır Kalenin bulunduğu tepenin sert kıvrımlarına uyumlu bir şekilde inşa edilmişlerdir. Bu kıvrımlardan dolayı kale iki farklı şekilde inşa edilmesine yol açmıştır. Kuzey ve güneydeki bu iki farklı şekil bir sur ile birbirine bağlanmıştır. Bu yapı içerisinde mahzenler, gizli yollar, sarnıçlar ve cephane depoları bulunmaktadır. Kalenin iç kale olarak adlandırılan yeri altı bölümden oluş maktadır. Bütün bölümleri birbirine bağlayan kapılar vardır. Kalenin su ihtiyacı ise, büyük su sarnıçları sayesinde karşılanmaktadır.

OKUMALISIN  Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi Nerede - Nasıl Gidilir?

Kalenin altında restoran kafe tarzında mekân mevcut isterseniz burada yeme içme dinlenmek gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Mükemmel manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Kozan (Sis) Kalesi günümüzde, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğünce 28.11.1997 tarih ve 2923 sayılı kararla tescil edilerek koruma altına alınmıştır.

Kozan Sis Kalesine Nasıl Gidilir;

Adana ilinin Kozan ilçe merkezinde bulunmaktadır. Adana il merkezinden ilçe otogarından kalkan ilçe minibüslerine binerek kozan ilçesine gidebilirseniz. Kale ilçe merkezine yakın bir konumdadır. Aracınızla gidecekseniz eğer Kozan ilçesine geldiğinizde Dağlıca Mahallesinin oradaki tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.