Anasayfa / Amasya / Kral Kaya Mezarları Nerede-Nasıl Gidilir?

Kral Kaya Mezarları Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kral Kaya Mezarları Nerede-Nasıl Gidilir? – Amasya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Kral Kaya Mezarları

Amasya ilinin merkezinde bulunan Kral kaya Mezarları, Pontus Krallığı tarafından İÖ.333’den İÖ.26’ya kadar olan dönem arasında başkent olarak kullanılmıştır.

Kral Kaya Mezarları Hakkında;

Amasya ilinde, Pontus Krallığı dönemine ait olan ve UNESCO tarafından 2015 yılında Dünya Miras Geçici Listesine alınan Kral Kaya Mezarları, Amasya iline gelen turistler tarafından ilgi görmektedir.

Yeşilırmak Vadisinin  yaklaşık 100 metre yükseklikteki tepesinde irili ufaklı 21 mezar olduğu bilinen bu mezarların günümüze birkaç tanesi gelebilmiştir. Günümüze ulaşan kaya mezarlarının en büyüğü bat yönündeki en son mezardır. Yüksekliği 15 metre genişliği 8 metre derinliği ise 6 metredir. Bu mezarlar geçmiş dönemlerde hapishane ve ceza yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Oldukça dik bir yamaç üzerine kurulan bu mezarlara çıkmak bir hayli zor, ama çıktığınızda sizleri eşsiz bir Amasya manzarası sizi bekliyor. Tam tepede birde kafeterya mevcut burada çay kahve içerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

OKUMALISIN  SALT Galata Nerede - Nasıl Gidilir?

Kral Kaya Mezarları Giriş Ücreti;

Kral kaya Mezarlarına giriş Ücreti 5 TL’dir.

Müze Kart Geçerli değildir.

Kral Kaya Mezarlarına Nasıl Gidilir;

Amasya ilinde şehir merkezine yakın bir konumda bulunduğundan ulaşımı oldukça kolaydır. Amasya Valiliğinin hemen yakınındadır. Şehir Merkezinin kuzeyinde bulunan Kral kaya Mezarlarına Hatuniye Mahallesinde bulunan tren hattından başlayan merdivenlerden çıkabilirsiniz.

Amasya ilinin Bazı İllere Uzaklığı;

  • Amasya-Ankara Arsa 336 Km,
  • Amasya-Bolu Arası 409 Km,
  • Amasya-Samsun Arası 131 Km,
  • Amasya-Kastamonu Arası 253 Km,
  • Amasya-Tokat arası 114 Km,
  • Amasya-Yozgat Arası 196 Km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir