Küçük Ayvasıl Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – TRABZON

Küçük Ayvasıl Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – TRABZON

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Küçük Ayvasıl Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Kilisenin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ayvasil Kilisesi, diğer adıyla Saint Anna Kilisesi, Trabzon ilinin Merkezinde Kahramanmaraş caddesi üzerinde bulunmaktadır.   Kilise, 7 yy’ da yapıldığı tahmin edilen klişenin,  Giriş kapısında bir Bizans kabartması ile 884 – 885 tarihinde I. Basil zamanına ait onarım kitabesi bulunmaktadır.

Trabzon’daki en eski kiliselerden biridir. Üç nefli olan yapı, yığma taşlardan yapılmış Kilisenin içerisinde daha geç dönemlerde yapıldığı tahmin edilen Fresk kalıntıları bulunmaktadır.

Kilise, Üç nefli bir bazilikadır. Narteksi yoktur. Nefler içten ve dıştan yuvarlak planlı olarak yapılmıştır. Kilisenin Zemininde kriptası bulunmaktadır. Ayrıca, Naosta T şekilli iki ayak ve iki İon başlıklı sütün bulunuyor.

Yapının dış cephesinde figürlü kabartmalar, iç yüzeyinde fresk resimlerine rastlanmakta. Bu fresklerden birinde İsa’nın çarmıhtan indirilişi tasvir edilmekte. Freskte İsa’nın gövdesi ve ve başı kısmen görülüyorken, Meryem genel hatlarıyla belirgin.

İsa’nın sol tarafında ise biri kadın üç kişi tasvir edilmiş ayrıca birden fazla yerde Hz. İsa’nın vefatından sonra ağıt yaktığını düşündüğüm tasvirler yer alıyor. Küçük sade bir işçilikle yapılan bu kiliseyi Trabzon’a geldiğiniz de ziyaret edebilirsiniz.

                                        Giriş Ücreti                                    

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                                 Açılış – Kapanış Saatleri                    

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

           Küçük Ayvasıl Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?                     

Trabzon ilinin Merkezinde Kahramanmaraş caddesi üzerinde bulunmaktadır. Şehrin tam merkezinde olduğundan dolayı gerek şahsi aracınızla gerekse de Toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşabilirsiniz. Navigasyon ile gitmek isterseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.