Küçük Ayvasıl Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – TRABZON

Küçük Ayvasıl Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – TRABZON

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Küçük Ayvasıl Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

          Küçük Ayvasıl Kilisesi Hakkında Bilgiler          

Ayvasil Kilisesi, diğer adıyla Saint Anna Kilisesi, Trabzon ilinin Merkezinde Kahramanmaraş caddesi üzerinde bulunmaktadır.  Küçük Ayvasıl Kilisesi, 7 yy’ da yapıldığı tahmin edilen klişenin,  Giriş kapısında bir Bizans kabartması ile 884-885 tarihinde I. Basil zamanına ait onarım kitabesi bulunmaktadır. Kilisenin içerisinde daha geç dönemlerde yapıldığı tahmin edilen Fresk kalıntıları bulunmaktadır.

Kilise, Üç nefli bir bazilikadır. Narteksi yoktur. Nefler içten ve dıştan yuvarlak planlı olarak yapılmıştır. Kilisenin Zemininde kriptası bulunmaktadır. Ayrıca, Naosta T şekilli iki ayak ve iki İon başlıklı sütün bulunuyor. Küçük sade bir işçilikle yapılan bu kiliseyi Trabzon’a geldiğiniz de ziyaret edebilirsiniz.

                                        Giriş Ücreti                                        

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                                 Açılış – Kapanış Saatleri                       

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

           Küçük Ayvasıl Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?                     

Trabzon ilinin Merkezinde Kahramanmaraş caddesi üzerinde bulunmaktadır. Şehrin tam merkezinde olduğundan dolayı gerek şahsi aracınızla gerekse de Toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşabilirsiniz. Navigasyon ile gitmek isterseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments