Küçük Mecidiye Camii (Ortaköy Teşriye Cami) Nerede – Nasıl Gidilir

Küçük Mecidiye Camii (Ortaköy Teşriye Cami) Nerede – Nasıl Gidilir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Küçük Mecidiye Cami (Ortaköy Teşriye Cami) Nerede – Nasıl Gidilir -Tarihçesi ve Mimari Yapısı Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

     Küçük Mecidiye Cami (Ortaköy Teşriye Cami)      

Küçük Mecidiye Cami (Ortaköy Teşriye Cami), İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş turistik semtlerinden biri olan ve Ortaköy’de yer almaktadır. İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında Beşiktaş Çırağan caddesi ile Yıldız Sarayının Park girişinin köşesinde Çırağan Sarayı karşısında bulunmaktadır.

        Küçük Mecidiye Cami’ni Kim Yaptı?       

Küçük Mecidiye Cami 1848 yılında Sultan I. Abdülmecit tarafından inşa edilmiştir. Caminin mimarları saray Baş mimarı Garabet Amira Balyan ve Nigoğos Balyan’dır.

Cami basit kare planlı, üzeri kubbe ile örtülü bir mekândan ibarettir. Giriş tarafında bulunan son cemaat yerinin iki yanında bir kasr-ı hümâyun vardır. Caminin genel görünümü klasik Türk mimarisine aykırı bir estetiğe sahiptir. En ilgi çekici tarafı minaresidir. Bu minarenin yuvarlak bir taş gövdeyi taçlandıran şerefesi basit çıkmalara oturan sütunlu bir galeriyle sarılmıştır.

                     Küçük Mecidiye Cami  Nerede?                   

Cami (Ortaköy Teşriye Cami), İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş turistik semtlerinden biri olan ve Ortaköy’de yer almaktadır. İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında Beşiktaş Çırağan caddesi ile Yıldız Sarayının Park girişinin köşesinde Çırağan Sarayı karşısında bulunmaktadır.

            Küçük Mecidiye Cami’ne Nasıl Gidilir?             

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 22, 22RE, 40T, 42T, DT1 otobüslerine binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Metro -M2ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile de tabelaları takip ederek rahat şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.