Kuğulu Park Nerede – Nasıl Gidilir?

Kuğulu Park Nerede  – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kuğulu Park Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır? Ankara Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kuğulu Park Nerede;

Kuğulu Park, Ankara ili Çankaya İlçesinin Kavaklıdere semtinde bulunuyor. Kuğulu Park aynı zamanda Ankara’nın popüler caddelerinden olan Tunalı Hilmi caddesiyle de özdeşleşmiş durumda.

Kuğulu Parkı gezerken acaba bu Kuğular nereden geldi diye aklımıza çeşitli sorular gelmiyor değil, Bizde biraz araştırdık, Çin ve Viyana tarafından Başkent Ankara’ya hediye edildiğini öğrendik. Farklı renk ve cinste siyah ve beyaz kuğular sayesinde park, Kuğulu Park ismiyle anılmaya başlanmıştır. Günümüzde 20’den fazla kuğu türü bulunan park, Ankaralıların hafta sonu çocukları ile tercih ettikleri yerlerden biri.

Kuğulu Park’ta Neler Bulunuyor?

Park, Başkent Ankara’nın en bilindik ve en önemli caddelerinden biri olan Tunalı Hilmi caddesinin başında bulunduğundan dolayı, alışveriş sonrasında, soluklanıp dinlenebileceğiniz küçük güzel bir yerdir. Park içinde bulunan ve çok eski zamanlar da dikilmiş olan ağaçlar da Park için önem taşımaktadır. 20-30 metre uzunluğundaki çam ağaçları, çınar ağaçları özellikle yaz ayların da parka gelen ziyaretçilere adeta bir gölgelik, serinlik imkânı sunuyor.

OKUMALISIN  Anadolu Medeniyetleri Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti?

Parkta karşımıza çıkan diğer şey ise kuşlar; Yüzden fazla kuşun parkta uçuştuğunu görmek, onlara yem atan kişilere uçuştuğunu seyretmek o kadar güzel ki. Yem satıcısından alacağınız yemleri atmalısınız.

 

Kuğulu Parkında diğer bir yer, küçük çocuklar için oluşturulan oyun alanı da yoğun ilgi gören yerlerin başın da geliyor. Özellikle hafta sonları tatil olmasından dolayı ziyaretçi akınına uğrayan parka çocuklarınızı oynatmak için getirebilirsiniz.

Parkın içinde birde restoran bulunuyor. Acıkanlar burada bir şeyler yiyebilirsiniz. Çay, kahve dondurma çeşitleri. Vs. parka gelenlerin ihtiyaçlarının karşılayacak çok fazla seçeneği buruda bulabilirsiniz.

Parkın içindeki de heykel kimin?

 

 Parkın yola yakın kısmında Tunalı Hilmi Caddesine İsmini de veren Tunalı Hilmi Bey’in Heykeli Bulunuyor.

 

Kuğulu Park hakkında ufak detaylar;

Ankara da Park diyence ilk akla gelen piknik alanı olup olmadığıdır. Burası öyle ateş yakıp, semaverde çay demleye bileceğiniz bir yer değil bunu bilerek buraya gelin. Burayı tercih edenler. Genelde Tunalı Hilmi caddesini gezmeye gelip, yoruldukların da ağaçların gölgesin de dinlenebileceği, kuğuları, ördekleri, kazları, kuşları izleyebileceği, ya da çimlere oturup kitap okuyabileceği ufak bir parktır. Beklentiniz çok yüksekler de olmasın.

OKUMALISIN  Rahmi Koç Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Tunalı Hilmi Caddesinin İsmi Nereden Geliyor?

1871-1928 yılları arasında yaşayan ve Osmanlı dönemi de ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasın da büyük çabaları olduğu söylenen, TBMM’nin ilk üç döneminde vekillik yapan ünlü siyasetçi Tunalı Hilmi, bey den almıştır.

 Tunalı Hilmi Caddesi’ne Nasıl Gidilir?

Kendi aracıyla gidecek olanlar; Ulus, Kızılay, Bakanlıklar güzergâhından devam ederek, Cinnah yokuşu olarak bilinen ve Kavaklıdere yol ayrımı olan kavşağa gelmeden sola döndüğün de sol da kalan büyük ağaçlı yerdir.

Otobüsle gelecekler; Ulus, Sıhhiye, Kızılay Durakların dan, 114, 304, 391, 135, 188, 407, 413 Numaralı Kırkkonaklar ve ya  Altınpark otobüslerine bindiklerinde tam önünde inebilirler.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR
  1. Hale Çetin dedi ki:

    Harika bir yazı .Tesekkür ederim .Yarın kuğulu parka gideceğim .Tesekkür ederim

    1. Seyyah Çağlar dedi ki:

      çok naziksiniz, Kuğulu Park’a Nasıl Gidilir? Bölümünden kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.