Kula Volkanik Jeoparkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MANİSA

Kula Volkanik Jeoparkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MANİSA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kula Volkanik Jeoparkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Manisa ilinin Kula ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Batı Anadolu‐Ege eşiğinde Manisa- Kula Burgaz mevkide bulunmaktadır.

                    Kula Volkanik Jeoparkı Oluşumu                

Kula’nın Jeopark ilan edilme sürecinin 10 yıllık bir geçmişi olup Jeopark sahasındaki üstün nitelikli doğal oluşumların araştırmalar sonucunda 2 bin yıldır bilindiği de ortaya çıkmıştır. Antik dönemin büyük coğrafyacısı, Amasya doğumlu Strabon‘un (MÖ 63 – MÖ 24) yazdığı ansiklopedik ‘Coğrafya’ kitabında Kula’yı ve bu bölgeyi kömür karası bazalt taşlarından ötürü ‘Katakekaumene’ yani Yanık Ülke olarak adlandırıp detaylı bir biçimde anlatmış olması da bunu kanıtlamaktadır. 4 Eylül 2013 tarihinde Kula Jeoparkı Türkiye’nin ilk ve tek Avrupa ve UNESCO Jeoparklar Ağı üyesi ilan edilmiştir. Jeopark alanı 300 km² alan kaplayan harika turistik bir yerdir.

1954 yılındaki yol yapım çalışması sırasında 200’den fazla fosilleşmiş insan ayak izine rastlanmıştır. Bu ayak izlerinden yalnızca birkaçı bu sahada kalmıştır. Türkiye’nin en genç volkanik sahalarından birisi olan Alan içerisinde 80 adet volkanik cüruf konisi, 5 adet maar yer alır. Minyatür boyuttaki bu cüruf konilerinin zeminden tepesine yükseklikleri 150 metreyi geçmemektedir. Kula’nın Sarnıç ve Çakırca köylerinde boyları 20 metreyi aşan volkanik sütun bazaltları görebilirsiniz.

                  Kula Volkanik Jeoparkı Giriş Ücreti             

Giriş ÜCRETSİZDİR.

Buraya gelmişken sizlere bir başka doğal güzellik olan Kula Peri Bacalarını’da gezmenizi tavsiye ederiz. 

Adres: 4 Eylül Mah. Yunus Emre Cad. No:94 Kula/MANİSA

 kulageopark@gmail.com

Telefon:0236 816 70 10

                    Kula Volkanik Jeoparkı Nerede?                 

Manisa ilinin Kula ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Batı Anadolu‐Ege eşiğinde Manisa- Kula Burgaz mevkide bulunmaktadır.

              Kula Volkanik Jeoparkı Nasıl Gidilir?            

Jeopark Alanı, Manisa ilinin Kula ilçesine yaklaşık 30 dakika uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla Manisa’dan İzmir-Uşak yolu üzerinde tabelalar yardımıyla buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca buraya giden tur otobüsleri bulunur. Bu turlar aracılığıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.