Kuladokya Kula Peribacaları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Kuladokya Kula Peribacaları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kuladokya Kula Peribacaları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti ve Peribacalarının oluşumu hakkında bilgiler vereceğiz.

   Kuladokya Kula Peribacaları Tabiat Anıtı Nerede?   

Manisa ilinin Kula İlçesine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta, Burgaz Köyü yakınlarında bulunan jeolojik oluşum Kumlu-Killi ve Kireçli yapıya sahip tüflerden oluşan toprak yamaçların, Sel suları-Rüzgâr ve Yağışların aşındırmasıyla ortaya ilginç bir görüntü çıkmaktadır. Nevşehir ilinin ünlü Kapadokya-Peribacalarına benzediğinden Yöre halkı buraya “Kuladokya adını takmışlardır. Görenlere güzel bir manzara keyfi sunmaktadır.

Kuladokya Kula Peribacaları Tabiat Anıtı Hakkında Bilgiler

Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması, sert kayaların çatlamasına ve kopmasına neden olmuştur. Alt kısımlarda bulunan ve daha kolay aşınan malzemenin derin bir şekilde oyulması ile yamaç gerilemiş, böylece üst kısımlarda yer alan şapka ile aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkmıştır.

Bu durum, peri bacalarının oluşumunda, rüzgâr etkisinden çok yağmur sularının yüzeydeki akışının daha önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Yağmur sularının bu denli etkili ve güçlü yüzey akıntısı olarak gelişmesine ise en önemli etken bitki örtüsünün bozkır ve tüflerin geçirimsiz olmasıdır.

 

Aşınma sonucu şekillenen peribacalarının bulunduğu bu bölge, Ortaya Çıkan görsellik, Çevresindeki peyzaj düzenlemeleri ile e önemli bir turizm ve rekreasyon alanı niteliği taşımaktadır. Seyrine doyulmaz bir görüntü oluşturuyor

Kula Peri bacaları Tabiat Anıtı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin, kültürel ve rekreasyonel kaynak değerleri ve Milli Parklar Kanununa göre Tabiat Parkı Koruma ve Tabiat Alanı olarak İlan edilmiştir. Kula Peribacaları, Türkiye’nin 107. Tabiat Anıtı’dır.

Kula Peribacaları Tabiat Anıtının olduğu bu yer, kültür ve turizm açısından da 1. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı olarak geçmektedir. Doğal sit alanı olarak ilan edilen korumaya alınan bu alan 37,5 hektardır.

İzmir-Uşak Karayolu üzerinde ve girişinin ücretsiz olması, Manisa iline giderken uğranılacak güzellikte bir yerdir. Fotoğraflarınız da bir anı bırakmak isteyenler, bol bol resim çekinebilir

       Kuladokya Kula Peribacaları’na Nasıl Gidilir?     

Manisa ili Kula ilçesine yaklaşık 18 km uzaklıkta bulunmaktadır. İzmir- Uşak yolu üzerinde bulunan bu yer Kula ilçesini geçtikten sonra 15-20 dakika içinde ulaşabileceğiniz bir yerdir. Gediz Nehrinin hemen solunda bulunmaktadır.

Manisa il merkezine 130 km uzaklıktadır.

İzmir il merkezine 165 km uzaklıktadır,

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.