Kültepe Kaniş Höyüğü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Kültepe Kaniş Höyüğü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kültepe Kaniş Höyüğü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Kültepe Kaniş Höyüğü Nerede?                    

Kültepe, Kayseri ilinin En Yüksek Dağı olan Erciyes Dağı‘nın hemen eteğinde, Karahöyük Mahallesi sınırları içerisinde bulunur. Ön Asya’nın en büyük şehirlerinden bir tanesi olan Kültepe, Hititlerin Anadolu’da kurduğu ilk kent olarak bilinmektedir.

             Kültepe Kaniş Höyüğü Hakkında Bilgiler            

Kültepe Höyüğünde Yapılan Kazılarda en eski yerleşimin Geç Kalkolitik Dönem olan (M.Ö.300-2500) olduğu ve bu dönemi sırasıyla Eski Tunç Hitit, Frig, Hellenistik-Roma dönemleri takip ettiği söylenmektedir. Ayrıca, Kültepe Kaniş Höyüğü, Geçmişte Asur Ticaret Kolonileri sisteminin başşehri olarak bilinmektedir.

Kültepe – Kaniş İsmi Nereden Geliyor?

Höyüğün bulunduğu alandaki toprak türünün küllü bir yapıya sahip olması ve Geçmişte bu topraklara hâkim olan krallığın Başkentinin Kaniş olmasından dolayı burası Kültepe – Kaniş olarak bilinmektedir. 70 yıldır devam eden kazı çalışmalarında şimdiye kadar saklı kalmış tarihin % 5’inin çıkarıldığını dile getiren yetkililer, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Üniversitesinin katkılarıyla devam eden ve çalışmalara ABD, Avrupa ve Uzak Doğu’dan da arkeologlar katıldığını söylemekteler. Bu güne kadar 3 saray ve 3 tapınağın kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.

OKUMALISIN  Hasan Harakani Türbesi Nerede - Nasıl Gidilir - KARS

Kültepe, iki kısımdan oluşuyor, Yuvarlak şekilde olan Tepe buraya Kaniş ismi veriliyor, 550 metre çapında ve 20 m yüksekliktedir. Aşağı Şehir, Yarım ay şeklindeki tepe kuzey, doğu ve güneyinden çevrilmektedir.

1948 yılından günümüze kadar Türk Tarih Kurumu ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü adına bölgede kazılar yapılmaktadır. Bu kazılar sonucunda Kültepe’de Asur, Genç Hitit, Helen, Roma, Pers ve Tabal dönemlerine ait eserler gün yüzüne çıkarılmıştır. Çıkarılan bu eserler ise Kayseri Arkeoloji Müzesinde sergileniyor.

             Kültepe Kaniş Höyüğü Giriş Ücreti           

Giriş ÜCRETSİZDİR.

      Kültepe Kaniş Höyüğü ’ne Nasıl Gidilir?      

Kayseri kent merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta olan Kültepe, Kayseri-Sivas karayolunun 20. km. Sinde yolun 2 km. kuzeyinde bulunan bu yeri çok rahat bulabilirsiniz. Kayseri-Sivas Yolu üzerinde bulunan aydınlatıcı tabelalar yardımıyla çok rahat bir şeklide bulabilirsiniz. Karahöyük Mahallesinin hemen yakınındadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.