Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Kültepe – Kaniş Höyüğü Nerede-Nasıl Gidilir?

Kültepe – Kaniş Höyüğü Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kültepe – Kaniş Höyüğü Nerede-Nasıl Gidilir? – Kayseri Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Kültepe – Kaniş Höyüğü Nerede;

Kültepe, Kayseri ilinin en yüksek dağı Erciyes’in hemen eteğinde, Karahöyük Mahallesi sınırları içerisinde bulunur. Ön Asya’nın en büyük şehirlerinden bir tanesi olan Kültepe, Hititlerin Anadolu’da kurduğu ilk kent olarak bilinmektedir.

Kültepe – Kaniş Höyüğü Hakkında;

Kültepe Höyüğünde Yapılan Kazılarda en eski yerleşimin Geç Kalkolitik Dönem olan (M.Ö.300-2500) olduğu ve bu dönemi sırasıyla Eski Tunç Hitit, Frig, Hellenistik-Roma dönemleri takip ettiği söylenmektedir. Ayrıca, Kültepe-Kaniş Höyüğü, Geçmişte Asur Ticaret Kolonileri sisteminin başşehri olarak bilinmektedir.

İsmi Neden Kültepe-Kaniş Derseniz, Höyüğün bulunduğu alandaki toprak türünün küllü bir yapıya sahip olması ve Geçmişte bu topraklara hâkim olan krallığın Başkentinin Kaniş olmasından dolayı burası Kültepe-Kaniş olarak bilinmektedir.

70 yıldır devam eden kazı çalışmalarında şimdiye kadar saklı kalmış tarihin % 5’inin çıkarıldığını dile getiren yetkililer, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Üniversitesinin katkılanıyla devam eden ve çalışmalara ABD, Avrupa ve Uzak Doğu’dan da arkeologlar katıldığını söylemekteler. Bu güne kadar 3 saray ve 3 tapınağın kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.

OKUMALISIN  Sokullu Mehmet Paşa (Azapkapı) Cami Nerede - Nasıl Gidilir?

Kültepe, iki kısımdan oluşuyor, Yuvarlak şekilde olan Tepe buraya Kaniş ismi veriliyor, 550 metre çapında ve 20 m yüksekliktedir. Aşağı Şehir, Yarım ay şeklindeki tepe kuzey, doğu ve güneyinden çevrilmektedir.

1948 yılından günümüze kadar Türk Tarih Kurumu ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü adına bölgede kazılar yapılmaktadır. Bu kazılar sonucunda Kültepe’de Asur, Genç Hitit, Helen, Roma, Pers ve Tabal dönemlerine ait eserler gün yüzüne çıkarılmıştır. Çıkarılan bu eserler ise Kayseri Arkeoloji Müzesinde sergileniyor.

Kültepe – Kaniş Höyüğü ’ne Nasıl Gidilir?

Kayseri kent merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta olan Kültepe, Kayseri-Sivas karayolunun 20. km. Sinde yolun 2 km. kuzeyinde bulunan bu yeri çok rahat bulabilirsiniz. Kayseri-Sivas Yolu üzerinde bulunan aydınlatıcı tabelalar yardımıyla çok rahat bir şeklide bulabilirsiniz. Karahöyük Mahallesinin hemen yakınındadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir