Kümbet Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Kümbet Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kümbet Cami Nerede – Nasıl Gidilir? Kars Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

Kümbet Cami, Kars ilinin merkezinde Kars Kalesinin hemen yakınında bulunuyor. Geçmiş yıllarda Kilise olarak kullnalılan bu Cami Kiliseden Camiye dönştrldğ için Halk arasında Doğunun Ayasofyası olarak söylenmektedir. Normal Camilerimizden tek Farkı Minaresi olmamasıdır.

Kümbet Cami diğer ismiyle 12 Havariler Kilisesi, 932 – 937 yılları arasında Bagratlı Krallığı döneminde bir Ermeni Kilisesi olarak inşa edilmiştir. Fakat bu yapı ibadethaneden ziyade Kutsallığına inanılan 12 Havarileri anma yeri olarak kullanılmış.  1064 yılında Kars şehrinin Feth edilmesinden sonra camiye çevrilmiştir. 1878-1918 yılları arasında 40 yıl Rus işgali altındayken Kilise olarak kullanılmış, 1918 yılından sonra yani Kurtuluş Savaşı yıllarında Kars ilini Düşman işgalinden kurtardıktan sonra Camiye çevriliyor ve gününmüze kadar kullanılmaya devam ediyor. 1964 yılında Müze olarak kullanılmış fakat Halkın bu Yapının Cami olarak kullanılmasını istemesi üzerine Cami olarak kullanılmaya devam edilmiştir.

Kümbet Cami, Dört yonca yaprağını andıran, Dört nişle genişleyen dik bir açılı olarak yapılmıştır. Silindirik Tabanlı ve Konik Tavan Özellikleri ile Selçukluların anıt mezarlarına benzediği için Kümbet adı verildiği beliritliyor. Yapıda kullanılan taşlar incelendiğinde Ağrı Dağının eteklerinde görğlen Volkanik bir taştan olan Bazalt taşı kullanıldığı tespit edilmiştir.

OKUMALISIN  Ergan Kayak Merkezi 2021 Yılı Fiyatları - Ekipman Kiralama Ücretleri

Kubbe Kasnağının dış duvarlarında 12 Havariye ait kabartma şeklinde bezemeleri görebilirsiniz. Bu figürler İsa Peygamberin 12 Havarisini simgelemektedir. Peki, Havari Ne demek, Ne Anlama geliyor; Havari’nin Kelime anlamı; Dost, Yardım Eden , Sadık, Uğruna savaşan anlamına geliyormuş.

Kümbet Cami’ne Nasıl Gidilir;

Kümbet Cami, Kars ilinin merkezinde Kars Kalesinin hemen yakınında bulunmaktadır. Kalenin Güneyinde, Kale İçi Mahallesinde yer almaktadır. Kümbet Camine gitmek için Tek yapmanız gereken Kars iline gelmeniz olacaktır. Kars Merkeze araç ile 5 dakika, Yürüyerek 15-20 dakika uzaklıktadır. Toplu Taşıma ile Gelmek isteyenler, Merkezden Kalkan Kars Kalesine giden Minibüslere binerekte gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.