Küreklidere Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp – Piknik?

Küreklidere Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp – Piknik?

Seyyahlar bu yazımızda Küreklidere Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp – Piknik Alanları hakkında bilgiler vereceğiz.

            Küreklidere Şelalesi Nerede;            

Küreklidere Şelalesi, Bursa ili Osmangazi ilçesi Hamamlıkızık köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık uzaklığı 19 km’dir. Şehir merkezinden kent ormanına 17 km arabanızla gelebiliyorsunuz, geri kalan 2 km’lik bir yürüme mesafesi bulunmaktadır.

           Küreklidere Şelalesi Hakkında;        

Küreklidere Şelalesi; 55 çeşit ağaç türünün yer aldığı, ormanlarla kaplı bir vadide yer almaktadır. Şelaleye giden su, ormanın içinden geçen patikaların dereyle kesişmesi sonucu, bir noktada çoğalarak 82 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelale Deliçay üzerinde ve 4 kademelidir. Şelalenin yakınında piknik masaları ve çeşme bulunmaktadır. Küreklidere Uludağ’da eski volfram madeninin doğusundan 1850 metre Rakımdan akmaya başlar. Aynı adı taşıyan kanyon boyunca akan sular sarp arazi nedeniyle birçok yerde irili ufaklı şelale meydana getirir.

Küreklidere Şelalesi, özellikle yaz aylarında yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Serin havası, muhteşem doğasıyla özellikle piknikçilerin sıklıkla tercih ettiği noktalardan biridir. Şelale yolunda yer alan kaya bahçeleri özellikle sonbahar da ağaçların yapraklarını dökmesiyle oluşan tabiat manzarası ve mevsimine göre sarı, Kızıl renk değişimleri, yeşil, kahverengi gibi renklere bürünen doğal örtüsüyle bölgeye gelen ziyaretçileri adeta büyülemektedir.

OKUMALISIN  Kadirli Ala Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Sonbaharla birlikte bambaşka bir görünüme bürünen şelale, Çevresindeki Seyir terası ve banklara oturup çay içmenizi, şelaleden akan suyun sesini dinlemelisiniz. Şelalenin o büyüleyici manzarasının görülebildiği bölüme sadece ağaçlara bağlanan iplere tutunarak inilebilmektedir. Biraz tehlikeli olduğundan inmek isteyenlerin dikkatli olması gerekiyor.

Şelale doğa tutkunları için özellikle uğrak bir mekandır, Kamp kurmak için gelenlerden tutunda, geçit vermez tepelerde gezmek isteyenlerle doludur. Kışın özellikle kar yağmasıyla da adeta bir çekim noktası niteliğindedir Küreklidere şelalesinin en önemli sorunu, şelalenin bulunduğu noktaya giden bir yolun olmamasıdır.

      Küreklidere Şelalesine Nasıl Gidilir;     

Bursa ilinin Yıldırım ilçesinin Hamamlıkızık semtinde, kent ormanı bünyesinde yer almaktadır.
Şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta olan Küreklidere Şelalesi’ne; aracınızla geldiğiniz de bile araç yolu bittikten sonra 200 metrelik bir yürüyüş sonucunda ulaşılabilmektedir.

Otobüsle gelecekler, Derekızık ve Saitabat ana hatları üzerinde yer alan D/19 ve D/20 numaralı belediye otobüsleriyle de şelaleye yakın bir yere gelebilirsiniz. Kent ormanı içerisinden araç sonrasında 2 km yürüme mesafesi, Derekızık – Saitabat köyleri arasından geldiğinizde 400 metre yürüyüş mesafesi vardır.

OKUMALISIN  Milas Labranda Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.