Kurşunlu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Kurşunlu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kurşunlu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?  – Ankara Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Kurşunlu Cami Nerede;

Ankara İlinin Altındağ ilçesinde Anafartalar Caddesi üzerinde bulunur. Samanpazarının hemen yanı başında, Altındağ Belediyesine yakın bir yerde bulunan bu cami,  Taş duvarlı, arada üçer tuğla sıralı, kubbesi kurşun kaplı klasik Osmanlı camilerinden biri olarak bilinmektedir.

Kurşunlu Cami Hakkında;

16 yy da yapıldığı tahmin edilen bu caminin herhangi bin kitabesi bulunmuyor. Caminin planı kare yapılı olarak yapılmış olup, merkezi kubbelidir ve son cemaat yeri bulunuyor. Ahşap minber yan aynalıklarla dikdörtgen panolara ayrılmıştır.

Caminin sağ tarafında ve kıble tarafında ikişer penceresi bulunur.  Ana kubbeyi destekleyen dört tarafında mini yarım kubbeler vardır. Caminin Kubbesi kurşunla örtülüdür, ismininde buradan geldiği söylenmektedir. Caminin minaresi, kesme taştan ve üstü tuğladan yapılıdır. Minarenin iki yerinde taş bilezik bulunmakta olup, minareye sol taraftan çıkılmaktadır. Bu küçük yapılı cami, Mimar Sinan’ın Ankara’da yaptığı tek eser olan Cenabi Ahmet Paşa Camisinden sonra tek derin kubbe ile yapılan cami olma özelliğini taşımaktadır.

OKUMALISIN  Ilıca Kaplıcaları Nerede - Nasıl Gidilir?

Kurşunlu Cami’ne Nasıl Gidilir;

Ankara İlinin Altındağ ilçesinde Anafartalar Caddesi üzerinde bulunur. Samanpazarının hemen yanı başında, Altındağ Belediyesine yakın bir yerde bulunan bu camiye gitmek için,

Araba ile gelecekler, En merkezi yerden tarif edecek olursak, Opera köprüsü üstünden Talatpaşa bulvarına çıkarak ibni Sina Hastahanesi yönünde devam ediniz, ışıkları geçtikten sonra sola doğru dönerek ulaşabilirsiniz. İbni Sina hasta hanesine yürüyerek 5 dakikalık mesafededir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.