Kurul Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ORDU

Kurul Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ORDU

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kurul Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti-  Kale Ne Zaman Yapıldı ve Kim Tarafından Yapıldığı – Kale içindeki Kibele Heykeli Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kale, Ordu ilinin Bayadı Köyü sınırları içerisinde bulunan Antik Bir yerleşim Alanıdır. Yüksekse Bir kaya üzerine kurulmuş olan Kurul Kalesi 1. Derece Arkeolojik ve Doğal sit alanı olarak ilan edilmiştir. 2010 yılında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan kazı çalışmaları sonucunda  2300 yıl öncesine ait Tapınak, Kale Duvarı ve Kalenin kapısında mermerden bir Kibele Heykeli açığa çıkarılmıştır.

Kurul Kalesi, Konum itibari ile yüksek bir noktada olması bu kalenin bir üst bir garnizon olarak kullanıldığını göstermektedir. Doğu Karadeniz Bölgesinin ilk arkeolojik kazılar burada yapılmıştır. Yapılan kazılarda, 250 – 300 adet merdiven, pişmiş topraktan çatı kiremitleri, duvar örgüsü seramik parçaları ortaya çıkarılmıştır.

Çıkartılan bu eserler incelendiğinde kalenin M.Ö. I. ve II. Yy’da bir yerleşim yeri olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Yapılan kazı çalışmalarda Giriş Kapısı, Dini vazifeler için alan, Sikke, Ok ucu, Tanrıça figürleri, Hançer bulunmuştur. Kale’de bulunan en ilgi çekan ise Kibele Heykelidir.  Ayrıca, Arkeolojik Kazı çalışmalarında kullanılmak üzere bölgeye “Kazı Evi” açılmıştır.

        Kurul Kalesinde Bulunan Heykel Kime Ait        

Kurul Kalesi içerisinde ortalama  200 kg ağırlığında ve 110 cm boyunda “Tahtında oturan ana tanrıça Kibele” bulunuyor. Bu Heykel, 6. Mithridat Döneminde ve Helenistik Pontus Krallığına ait olduğu söylenmektedir.

Geçmiş dönemlerde Kurul Kalesini istila eden Romalı askerlerin Giriş kapısını yıkması sonucu kapı duvarının heykelin üstünü örtmesi sonucu günümüze kadar ulaşmıştır. Kibele Heykeli, MÖ 6. ve 7. yüzyıllarda yani Frig döneminde Koruyucu olarak kentin giriş kapısına konuluyormuş.

                     Kurul Kalesi Giriş Ücreti                               

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                                Ziyaret Saatleri                                     

Kale, Saat 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edilebilir.

               Kurul Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                          

Kale, Ordu ilinin Bayadı Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ordu il merkezine ortalama 15 km uzaklıkta bulunmaktadır.  Aracınızı kaleye yakın bir noktada otoparka bırakabilirsiniz. Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.