Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Kuş Kayası Kaya Mezarları Nerede – Nasıl Gidilir?

Kuş Kayası Kaya Mezarları Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kuş Kayası Kaya Mezarları  Nerede – Nasıl Gidilir?  – Niğde Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Kuş Kayası Kaya Mezarları Nerede;

Kuş Kayası Kaya Mezarları, Niğde ilinin Merkez ilçesine bağlı Karatlı Kasabasının güneybatısında yer almaktadır. Kayaların oyulmasıyla yapılan bu mezarlar ölen kişilere verilen önemi vurgulamaktadır. Şimdi sizlere bu mezarlar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kuş Kayası Kaya Mezarları Hakkında;

Karatlı kasabasında bulunan bu kaya mezarlar, Geçmişten günümüze bizlere bilgiler vermektedir. Kayaların tek tek oyularak mezar yapılması bizlere tarihte ölen kişiye verilen önemi anlatmaktadır. Kuş Kayası Kaya Mezarları bizlere eski medeniyetlerin ölülerine çok önem verdiğini anlatıyor. Kaya Mezarları, vadinin güney yamacında 11, kuzey yamacında 4 olmak üzere toplam 15 tanedir. Yapım olarak bakıldığında Genellikle birbirlerine benzer bir şekilde yapılmıştır.

Birbirine benzeyen bu mezarlardan bir tanesi diğerlerine göre boyut ve kapasite olarak biraz farklıdır. Bütün mezarlara baktığımızda hepsi tek katlı olmasına rağmen bu mezar iki katlıdır. Bu iki katlı mezar halk arasında Kızlar Mağarası olarak bilinmektedir.

OKUMALISIN  Belen Kahvesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Kaya Mezarlarının bir tanesinin içerisinde aşı boyası ile yapılmış dağkeçisini kovalayan köpek figürü bulunuyor. Bu figür bizlere geçmiş tarihte olan yaşanmış olayı anlatmaktadır. Kaya mezarlarının hepsinin girişi üzerinde bulunan pencere şeklinde delik dikkatimizi çekmektedir. Niğde’ye geldiğinizde geçmiş tarih hakkında sizleri aydınlatacak bu yeri gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Kuş Kayası Kaya Mezarlarına Nasıl Gidilir;

Niğde ilinin Merkez ilçesine bağlı Karatlı Kasabasının güneybatısında bulunan Kaya Mezarlar, Merkeze 35 km mesafededir. Kaya mezarlarına şahsi araçla ya da Karatlı Kasabası giden Toplu taşıma araçları ile gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir